Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Sýkorka na rameni (Ivana Jirková)
 
10.4.
Kočička Smoky - část šestá (Marie Crossette)
9.4.
Tygřík a Čert (Kamila Šamajová) / 12. umísťovací výstava opuštěných koček (PSOZ)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kočička Smoky - část šestá

Z vyprávění o kočičce Smoky zatím vyšly následující části: první, druhá, třetí, čtvrtá a pátá.

Dixie a Smoky v jídelně (10 kB) Když jsem teď chodila do garáže, Smoky už tam na mne čekala, třela se mi o nohy a spíše než na jídlo se těšila na hlazení. Když se najedla a já jsem si sedla v garáži na židli, Smoky mi rychle vyskočila na klín, cpala mi čumáček do dlaní a chtěla se mazlit...

To byla doba, kdy mi dovolila, abych jí teplou žínkou masírovala kožíšek a pak si ho nechala hustým hřebenem pročesávat (i proti srsti!!).
Jako všechna tři Jasmínina koťata, tak i Smoky dostávala mléko s rozpuštěným práškem proti blechám. Protože její kožíšek nebyl tak huňatý jako těch větších koťat, prášek začal dříve zabírat a Smoky v krátké době neměla ani jednu blechu.
Byla u nás v garáži už dva měsíce, proto jsem se rozhodla, že je ta pravá doba, pokusit se Dixie se Smoky seznámit.
Dixie na mne už dříve cítila "zase další kočku", ale protože Smoky byla tak dlouho plachá, Dixie jí dosud neviděla...
Byl začátek února, k nám se vracelo jaro a v domě už nebylo třeba topit. Tak jsem spustila velká vjezdová vrata garáže (aby jimi Dixie nemohla vyběhnout ven) a otevřela dveře do předsíně domu.
Smoky neprojevila zájem přiblížit se ke dveřím, natož překročit práh. Pak se ale u dveří ukázala Dixie! Malá Smoky vystřelila ocas nahoru a s viditelnou radostí vyrazila směrem k Dixie.
Její nadšení se shledalo se zavrčením a sykotem čtyřnohé "paní domu". Smoky se zarazila a vběhla zpět do garáže.
Dixie to zřejmě považovala za dostatečný projev své nevůle, sedla si u prahu dveří a mručela. Smoky se ale ve své radosti, že zase jednou vidí kočku nedala jen tak lehce odradit a po několika minutách vběhla opět do domu.
To se jí podařilo tak, že překvapenou Dixie, sedící u dveří, prostě přeskočila :-).
Ta se zvedla a znechuceně odešla do kuchyně, kde Smoky mezitím našla její misku a začala jí vyprazdňovat. Když zahlédla Dixie, nechala jídla, nadšeně se k ní znovu rozběhla a čumáčkem jí "vlepila pusinku" - tedy tak to alespoň vypadalo.
Smoky pozoruje rybičky (8 kB)
Pohled, který na mne Dixie vrhla, bych vám přála vidět !!! Její překvapený výraz a vykulené oči říkaly "Vidělas, co si to ten skrček ke mne dovolil???.. a ty to tak necháš??" A já - zrádkyně - jsem se nejen rozesmála, ale navíc se postavila na stranu Smoky a uražené Dixie jsem začala domlouvat.
Tohle domlouvání provádím vlastně dodnes, bohužel bezúspěšně :-((((. Čím více se Dixie snažím vysvětlit, že se o své prvenství nemusí obávat, tím více se zlobí. Naše dobrácká kočka Dixie, která by si dříve od nás nechala pomalu uvázat uzel na ocase a ještě by u toho předla, teď chodila po domě a mručela jako medvěd.
Snažila se tím Smoky "vysvětlit", že o její přítomnost ani trochu nestojí a o nějaké přátelství už teprve ne.
S viditelným odporem pozorovala Smoky, která postupně prozkoumávala celý dům a kdykoli se jejich pohledy setkaly, Dixie zle zavrčela, zasyčela a prskla.
Když byla Smoky uvnitř, dveře do garáže musely zůstávat pootevřené. Smoky vždy proběhla kousek domu a zase se rychle vracela do garáže, ujistit se, že její úniková cesta není uzavřená.
Když jsem se pokusila dveře zavřít, Smoky propadala panice, zběsile běhala po domě a dorážela na zavřené dveře garáže, jako chycené zvíře v kleci. Garáž pro ni byla a stále je místem, kde našla své útočiště v nouzi a kde se jí nemůže nic stát.
V domě jsem nechávala Smoky běhat tak dvě hodiny (někdy víckrát denně), aby z ní Dixie nebyla příliš vystresovaná. Smoky nijak nevadilo, když jsem jí zase "vyhnala" do garáže a zavřela za ní dveře. V garáži také stále spala přes noc.
Pokaždé, když Smoky byla z domu, Dixie okamžitě poznala, že je "ta protiva" pryč, přestala mručet a chtěla se mazlit.

Marie Crossette, USA          

Pokračování si přečtete zítra.

Dixie a Smoky jen na pohled svorně v peřinách (14 kB)

Pražský spolek ochranců zvířat
Pujmanové 1219, Praha 4, (tel./fax: (02) 692 25 88, e-mail: psoz@asp.cz)
pořádá   12. UMISŤOVACÍ VÝSTAVU OPUŠTĚNÝCH KOČEK
na Pankráci, Pujmanové 1219, Praha 4 - od stanice metra "C" - Pankrác povedou šipky
v neděli 27.5. 2001 od 10.00 do 17.00 hodin
vstupné 1 kočičí konzerva
(podrobnosti vyšly v pondělí)
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 4.dubna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci