Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
8.12.
Kočičí hmaty & chvaty II (Karel Červenka)
7.12.
Mydlinka už není sama (Z.Hornychová)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
8.12.   ŠNECI
Domácí miláček - velešnek (Martin Kříž)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Kočičí hmaty & chvaty II

V prvním díle našeho mini-seriálu jsme se naučili zvládnout Kočku přimáčknutou. Dnes si povíme o Kočce visící a Kočce ležící.

Kočka visící

 • Použití: ošetření očí + když kočka odmítá jemnější metody (viz Kočka přimáčknutá a ležící)
 • Počet potřebných osob: 2 (jedna drží, druhá aplikuje)
 • Postup: Stejně jako v předchozím postupu lapneme kočku za kůži za krkem. Pro jistotu ještě pečlivěji, protože zde se jedná o klíčový moment. Zvlášť dbáme, abychom ji drželi co nejblíže k hlavičce. Za kůži zviřátko zvedáme a současně mu druhou rukou podložíme zadeček. Kočka napolo visí a napolo sedí na ruce. Kotěcí syndrom by měl nastat v plné míře, kočka by měla ztuhnout.
 • Problém: Kočka neztuhla.
  Řešení: Popustíme ruku se zadečkem o něco níže, aby zviřátko více viselo, než sedělo. To ho naučí.
 • Problém: Zviřátko srdceryvně ječí.
  Řešení: Špatně ho držíte za kůži. Máte jí v ruce asi moc málo, fakticky kočku štípete a vůbec jí ubližujete. Postavte ji na zem, pěkně pohlaďte, promasírujte jí krček a opakujte pokus.
  Předpisová Kočka visící - Tlapkami od těla - Sára (8 kB) Předpisová Kočka visící - Tlapkami od těla (Sára) Hlavička ukázkově ztuhlá, spodní rukou korigujeme ztuhlost zadních tlapek - Ája (9 kB)
  Hlavička ukázkově ztuhlá, spodní rukou korigujeme ztuhlost zadních tlapek (Ája)
 • Závěr:
  Ošetření očí je podle mého pro kočku hodně nebezpečné. Vždycky mívám strach, že se cukne a škrábne se do oka o tubu či kapátko. Je proto potřeba přesně vyvážit poměr mezi visem a sedem, zabránit, aby na cokoli dosáhla tlapkami, a držet ji co nejblíže hlavičky, aby s ní nemohla hýbat do stran. Ruka pod zadečkem je opět velmi důležitá. Kdyby vám zviřátko pouze viselo, nebylo by nehybné a asi byste ho bolestně vláčeli za kůži.

Kočka ležící
Kočka ležící - zostřený režim - Sára (12 kB) Kočka ležící - zostřený režim (Sára)

Karel Červenka          

Příště popíši praktické zkušenosti s těmito hmaty & chvaty.