PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Na návštěvě u Jeremyho - kočičí povídání 35 (Mirka Červenková)
 
19.12. RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, I. (Lumír O.Hanuš)
18.12. PSI
Kterak si Betynka ulovila tenisák (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, I.

Zmínil jsem se na těchto stránkách o mnohém ze života tvorů přírody v Izraeli. Myslím, že se zaslouží pohovořit také o rybách. Snad právě proto, že jsou v Izraeli ryby tak zajímavé (teď jsem nemyslel na labužníky). Akvaristé něco z toho budou znát, ale zde chci pohovořit o tom, co snad mohou znát z akvarijní elementky či akvária, co se zde děje v přírodě ve velkém (nejen co do množství ryb, ale i co do jejich velikosti). Pokud jde o ryby velké, které se nehodí do akvária, obvykle se o nich hovoří jako o jídle (někdy také o jejich nebezpečnosti, jedovatosti či podivném vzezření). Zde se zmíním o rybách tzv. "stolních" čili k požívání způsobilých a též takto využívaných.
Fotografie lavnuna, sardinky z Kineretu (6 kB)

Proč se vlastně ryby pěstují čím dále tím více "uměle" čili jak bych řekl přímo zemědělsky (mám na mysli nyní jejich "život" neboli chov v omezeném prostředí, kde člověk je snadno uloví a k potravě své zužitkuje - prominou mi ti pokročílí, kteří jsou již vegetariáni a vědí, že i ryba je tvor určený k životu a ne k jídlu zrovna tak jako pes či kočka a vůbec všechno tvorstvo, že není tvorů škodlivých či užitečných, ale že se prostě chovají tak, jak je matka příroda stvořila, nikoliv proto, aby záměrně někomu škodili - lidstvo jsem pochopitelně do této skupiny nezahrnul, to dovede škodit řádně, setsakramentsky a záměrně ba přímo cíleně)?
Nákres lavnuna, sardinky z Kineretu (7 kB)
Kvůli nadměrnému rybaření v mořích a oceánech a jejich znečištění, úlovky z tradičního mořského rybaření klesají. Počet lidstva a péče o jeho zdraví vzrůstá. Tím pádem vzrůstají i požadavky na kvalitu ulovených ryb. Lidé chtějí kvalitu ryb a jejich cenovou dostupnost. Takže potrava z moře je nejrychleji rostoucím průmyslem. Přihlédneme-li k výše uvedenému, je jediným řešením zemědělské pěstování ryb a to všude na světě.
Po staletí byla potřeba ryb zajišťována jejich nadbytkem v oceánech, mořích, jezerech, rybnících, řekách a potocích. Až donedávna se zdálo, že tato hojnost ryb je nekonečná. Dnes je nám však již zcela jasné, že tradiční rybolov dosáhl své maximální úrovně.
Fotografie ryby sv. Petra z Galilejského moře (8 kB)
Nadměrné rybaření a znečištění způsobuje rychle vyčerpání ryb v hlavních vodních zdrojích světa. V posledních dvou desítiletích jsou maximální roční úlovky na téže úrovni - 90 milionů tun. Přesto řada hodnotnějších rybích druhů je na pokraji zániku a proto množství úlovků klesá. Aby byly vodní zdroje chráněny a produktivita rybaření byla udržitelná, byla zavedena na mořský rybolov povolená množství úlovků a omezení. Také se zvyšuje cena mořských ryb. Jen tak může opět vzrůst malý počet hodnotných druhů ryb. Současně vzrůstají požadavky světa na mořské ryby jak v rozvinutých, tak i rozvojových zemích. Je to tím, že roste počet obyvatel a také vešlo v známost, že mořské ryby jsou zdravé. Dnes je dobře známé, že jezení ryb snižuje srdeční choroby. Jediným řešením je "umělé" pěstování ryb. Tak vidíte, když je některých tvorů hojnost, je jejich lovení a pojídání povoleno i ochránci přírody a života na zemi (musím přiznat, že nejsem vegetarián a pokud jím maso, tak především ryby).
Nákres ryby sv. Petra z Galilejského moře (10 kB)
Ne v každé zemi se pojídají ryby ve stejném množství. Pro zajímavost (hodnoty uvedeny na jednu osobu za kalendářní rok) v Nepálu je to 1,1 kg, v České republice 5,9 kg, , v USA 7 kg, v Evropském společenství 17 kg, v Izraeli 17,6 kg, v Kanadě 21,7 kg, v Korejské republice 50 kg, v Japonsku 63,7 kg (!), ve Vietnamu 111,1 kg (!!) a v Republice Maledivy 176 kg (!!!, něco z toho snědí v Maledivách turisté).
Pro umělé pěstování ryb se používají různé způsoby. Např. velké rybníky v přírodě pro sumce v USA či garnáty v Asii, malé betonové nádrže pro tilapii v Izraeli a pstruhy v Evropě, vodní klece na otevřeném chladném moři pro lososy, u pobřeží teplých moří pro pražmy a v zavodňovacích nádržích pro tilapie.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování po svátcích.

Nabídka strašilek
Znovu nabízím strašilky, tentokrát ve stavu vajec. Kdo by měl zájem si je sám vylíhnout? Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové.
Míša Hejná
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M.Marysko.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata