PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Naše nová spolubydlící - Mourinka (Veverka - Renata Machová)
 
18.9. KOHOUTI
Soukromá sbírka kohoutů v Jeruzalémě I. (Lumír O.Hanuš)
17.9. PSI
Psí bezdomovci v Sofii (Gabriela Mühlbachová)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

KOHOUTI
Soukromá sbírka kohoutů v Jeruzalémě I.

Kohout, jak jej známe dnes (6 kB) Kdo by neznal kura domácího - kohouty a slepice? Jejich historie je dlouhá a nelze zde povědět vše. Pár historických zmínek však stojí za to. Vždyť každé malé dítě zná pohádku o kohoutkovi a slepičce.

Kdo vítá nový den? Kohout! Kohoutí kokrhání je v pohádkách i v pověrách tradiční záchranou před zlem a úklady noci. Kohout je znakem pohlavní síly. Ne nadarmo se o některých mužích říká: To je ale kohout! Jsou-li na jednom místě dva dominantní muži, uslyšíme, že tu jsou "dva kohouti na jednom smetišti".
Hlava kohouta ze scény v hrobě Rekhmara v Thébách (vlevo, 1450 př.n.l.) a kohout z ostraky (hliněného úlomku) z hrobu Tutanchamóna - vpravo, 1338 př.n.l. (3 kB)
Snad každý, nejen věřící, zná biblický příběh, jak Ježíš řekl Petrovi, že než kohout třikrát zakokrhá, ten ho třikrát zapře. Známé jsou i kohoutí zápasy (kohouti mezi sebou bojují na život a na smrt, rohovitá ostruha se stává u bojových kohoutů nebezpečnou zbraní).
Nesmíme zapomenout, že pokud hovoříme o Francii, často se hovoří o "zemi galského kohouta" - "galský" kohout je od počátku 19. stol. znakem Francie. A pokud vzplanul požár či někdo zapálil někomu stavení, říká se o takovém člověku, že "posadit někomu červeného kohouta na střechu" (všeolizující plameny ohně tak připomínají kohoutí hřebínek).
Kohout na řecké váze - 6. stol. př.n.l. (6 kB)
Jistě každý z vás by našel příklady mnohé další, které jsou spojeny s kohoutem. Připomněl bych zde ještě větrnou korouhvičku s kohoutem. Pokud vyjdete v Praze na věž chrámu Svatého Víta, představí se vám na střeše nádherný kohout (viz obrázek v některém z dalších dílů).
Římané jej nazývali Gallus domesticus ("gallus" proto, že má na hlavě hřebínek). Podle archeologů proběhla jeho domestikace asi 3000 let př.n.l. Jeho původem je zřejmě Indie, Burma či Malajsko. Sumerové jej znali 2000 let př.n.l. a v sumersko-babylonském světě byl kohout "králem ptáků".
Lidé objevili již pradávno, že mohou mít doma kohouty a slepice nejen pro radost, ale i pro užitek. Zjistili také, že když odeberou slepici z hnízda vejce, snáší tato stále nová a nová.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování zítra.

Jsme domov pro opuštěná zvířata
a nyní se musíme přestěhovat. Nutně potřebujeme umístit co nejvíce pejsků. Velmi děkujeme za každou pomoc. Viz   http://www.volny.cz/zvirata.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata