PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Vzpomínka na Kissinku - kočky na chatě mé sestry (M. Šmídová)
 
26.2. JEDOVATKY
Jedovatá chobotnice (George Švehla)
25.2. PSI
Pes obranář (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Hapalochlaena maculosa - sepie modrokroužková (10 kB)

JEDOVATKY
Jedovatá chobotnice

Již dříve jsem se zmínil, že v Austrálii žije snad největší koncentrace všelijaké jedovaté havěti na světě. Vyskytuje se všude a je moudré o ní něco vědět a prozíravé se jí vyhýbat.

Jak na souši, tak i ve vodě. Na pobřeží, v četných tůních na skalách za odlivu můžete občas narazit na malinkou sépii. Mívá kolem dvanácti až dvaceti cm od těla ke konci nejdelších chapadel.
Vypadá naprosto neškodně a z kaluže ji může vylovit i malé dítě. Je to však zakuklený zabiják. Nejjedovatější chobotnice na světě. Blue-ringed octopus, něco jako modrokroužková chobotnice (Hapalochlaena maculosa).
Tato potvůrka je klidná a neútočná. Agrese je to poslední co jí leží na srdci. Avšak když je vylovena z vody a nebo jinak podrážděna, tak se pochopitelně rozčílí a na jinak béžové kůži se jí objeví jasně modré, v případě velkého vzrušení až iridescentní, kroužky, kterými signalizuje stupeň svého rozrušení. Toto jí umožňují zvláštní pigmentové buňky, zvané chromatofory, které jsou ovládány nervovými impulsy.
Chobotnice modrokroužková - blue-ringed octopus (7 kB)
Pokud takto vyprovokovaná chobotnice má možnost svým zobanem, podobnému papouščímu, dostat se ke kůži, tak zobne, či kousne. Kousnutí není bolestivé, oběť mnohdy ani necítí že byla kousnuta. Avšak při kousnutí chobotnice vpraví do rány i svoje jedovaté sliny, které jí normálně slouží k omámení, znehybnění a předtrávení oběti, zrovna tak jako i některým jedovatým hadům.
Jed ve slinách obsahuje tetrodotoxin (TTX), který paralyzuje svalstvo tím, že blokuje přenos nervových elektrických impulsů. Obět tak zůstává při vědomí, vidí, slyší, nemůže se však hýbat, mluvit a když je nechána bez pomoci tak ztratí schopnost i dýchat a umírá zadušením.
A tato je ze severu - Hapalochlaena lunulata (13 kB)
Je-li zajištěno pomocné umělé dýchání, pacient obvykle přežije a krize je po dvanácti hodinách překonána. Proti tomuto jedu není dosud vyvinuto sérum.
Normálně tato chobotnice loví tak, že u oběti plivne do vody svoje jedovaté sliny. Počká až TTX oběť znehybní a pak ji v pohodě slupne :-/.
O udržení rodu se starají chobotnice tak, že po milostném objetí, které je mezi chobotnicemi zvláštností, samička asi po měsíci naklade 100 - 200 vajíček, která si ale nosí sebou připevněná na chapadlech. Asi po dvou měsících se vylíhnou malí potomci, kteří jsou po dvou dnech zcela soběstační.
Tyto chobotnice se páří jen jedenkrát v životě. Samička umírá zanedlouho po vylíhnutí mladých.
Délka života této chobotnice je jen sedm měsíců.

George Švehla, Austrálie, 5/11/2002          

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,
v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata