PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  IV. Krásčina koťata (Růža Vaništová) / Kočičí potěšení (Jana Oščádalová) / Jak si mne vybral Filip / Za Mínou (Ivana Jirková)
 
8.7. VÁŽKY
Vážky horní Galileje (Lumír O.Hanuš)
1.7. MEDVĚDI & JELENI & DANĚK
Zahnaný medvěd a hájený jelen (Ivana Jirková)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

VÁŽKY
Vážky horní Galileje

Červená vážka ze severu Izraele v plné své kráse (23 kB)

Nedávno jsme s graduovanými studenty naší katedry navštívili Golanské výšiny a Galilejský prst. A tam jsem na řece Dan narazil na krásné vážky. A že jich tam bylo. (Do PET o zmíněném výletě ještě něco napíšu a pošlu i pár obrázků...)

Rád bych veškerý hmyz, o kterém ve svých článcích píši, přesně identifikoval. Není to tak jednoduché a v případě vážek to bude asi ještě horší. Vždyť dneska je v Izraeli známo jen vážek celkem 63 druhů.
Snad tou nejzajímavější byla vážka, která se při letu třpytila jako zlato a její křídla mihotala tmavomodrou barvou (tmavomodré jsou totiž jen konce křídel, což při letu vyvolává nezvyklý dojem jakéhosi třepotání). Jmenuje se Calopteryx syriaca (hebr. Šapirit Surit) a je stále v pohybu, takže se mi ji nepodařilo vyfotografovat. Na tuto vážku jsme nedávno narazili kolem řek na ostrově Krétě. Byla tam v hojném množství a také stále v pohybu :-).
Tomu říkám křídla v jedné rovině - téměř bezchybné (16 kB)
Další vážkou, která úspěšně unikala mému fotoaparátu byla velmi štíhlá vážka se zeleným tělíčkem - heberejsky se jmenuje Šapirit Barbarit.
Celá modrá vážka při pohledu shora (20 kB)
Vážky, které proti mému fotoaparátu nic neměli, už byly staré známé z Judské pouště. Rudá a modrá vážka. V zimě, kdy jsem je fotografoval v Judské poušti v kaňonu Wádí Kelt, mi statovaly na skále za říčkou. Tentokrát mi daly možnost je vyfotografovat docela zblízka a tak se s těmito snímky opakuji beze strachu, neboť jsou lepší nežli předešlé. Odlétaly a zase přilétaly na totéž místo a tak jsem je fotografoval ze všech stran. Ta červená mi dala několik šancí, modrá šancí bez konce, že jsem nakonec sám odešel.
Identifikace vážek je vždy zapeklitá věc. Červená, na kterou jsem narazil u pramene Ein Kelt v Judské poušti byla Trithemis artherosa, heberejsky Admonit HaMidbar (což značí červená pouštní). Ovšem jak již název hlásá, je to vážka pouštní, takže si nejsem jist, zda je totožná s vážkou, kterou jsem střetl tentokrát na severu Izraele.
Modrou (modrý je sameček) tam byla v poušti vážka Epalage fatime, heberejsky Šafririt HaŠalpuchijot (což je v překladu vážka měchýřová). Ta v poušti měla modrý zadeček a předek byl zhruba černý. Tato byla v podstatě modrá celá.
Takže snaha o identifikaci z mé strany byla :-), dávám ji zde však bez záruky.

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Čelní pohled na modrou vážku aneb z očí do očí (26 kB)

 
Upozorňuji čtenáře PET, že ve středu a čtvrtek 2. a 3. čevence 2003 PET z důvodů Ferdovy dovolené nevyšly. Pro čtenáře (hlavně ty novější)  zde byla útěcha v podobě archivů z let 1999, 2000, 2001, 2002 a letošní - 2003

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata