Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky horní Galileje (Lumír O.Hanuš)
 
10.7.
Jak si mne vybral Filip / Za Mínou (Ivana Jirková)
9.7.
Kočičí potěšení (Jana Oščádalová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jak si mne vybral Filip

Dravec Markétka (10 kB) Po tom, co se mi odstěhovali mladí, vzali si i svou část našeho zvěřince. Najednou jsem zůstala sama v bytě, jen se Šimonem a Markétkou. Protože mám byt dost velký, měla jsem pocit, že se tam hledáme :-). Zotvírala jsem mým číčám všechny dveře, takže mají probíhačku, což donutilo dokonce i Šimona, který není zrovna vzorem aktivity, k nějakému tomu pohybu.

Nic proti tomu, ale stejně nás bylo najednou podezřele málo. "Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic" řekla jsem si a začala se porozhlížet (jak už jsem psala minule) po nějaké kočičce. Měla jsem jasno v tom, že bude útulková, pokud možno už dospělá. Ne, že by se mi nelíbila koťata, ale už mi není dvacet (bohužel nebo bohudík?), a tak musím počítat s tím, že stárnout bude nejen ta číča.
V té době se v Kočkách-online objevila prosba, aby si někdo vzal kocourka Oskara, který měl s lidmi nedobré zkušenosti. Váhala jsem, probírala to ze všech stran. Pak jsem se rozhodla, že to risknu, a podnikla jsem kroky k jeho získání. Dostala jsem odpověď, že už je zadaný :-(.
Důstojný Šimon pózuje (12 kB)
Trochu mě to zamrzelo, ale řekla jsem si, že se najde jiná kočička, která se k nám ráda nastěhuje. I jsem uvažovala o kocourkovi Sášovi, kterého chodím večer krmit, jenže on vypadá venku spokojeně, a navíc se skamarádil s Lízinkou, která tím přestala být tak sama. Mají se k sobě, je vidět, že je jim spolu docela dobře, takže by byla škoda je roztrhnout...
Pak jsem dostala nabídku, abych se ujala zraněného kocourka Pitríska. Tam bylo potřeba se opravdu zamyslet. Potřebuje zvýšenou péči, a tím i víc času. Já ráno odejdu a večer se vrátím, ale i tak jsem usoudila, že to spolu zvládneme, a zavolala jsem Báře, že bych se ho ráda ujala. Že prý je už zadaný (je dobře, že se najdou i pro hendikepovaná zvířata lidé, kteří se jim chtějí věnovat).
A tak jsem si začala vybírat kočičku podle toho, jak se mi líbí a do oka mi padla nádherná modrooká Gréta. "Tak, to je přesně ona", řekla jsem si, a hned ten den jsem poslala mejl, že bych jí moc chtěla. Jenže i ta už měla zájemce :-/.
Do toho jsem dostala mejl z Liberce, že tam mají kočičku (dospělou), která při odchytu vážila 85 deka!, a jestli bych si jí nevzala. Odpověděla jsem, že ano, a dostala informaci, že až po tom, co se trochu sebere. Současně jsem zahlédla nádherné kotě v nabídce Podbrdska.
I usoudila jsem, že když se ke mně vejdou tři kočičky, vejdou se i čtyři a dohodla se s Bárou, že si kotě (i přes svůj původní záměr vzít si dospěláka) vezmu a bylo mi přislíbeno. Domluvila jsem se s paní, u které je momentálně v depozitu, že se na něj přijdu podívat.
Jenže člověk nemá nic plánovat, protože to nakonec stejně dopadne úplně jinak...
Šla jsem v noci krmit kočičky a zpod auta si to ke mně namířila černá číča. Dostala najíst, nechala se opatrně pohladit a já jsem šla dál.
Druhý den jsem se už vracela z krmení, když to zvířátko vyjuklo pod stejným autem, a hurá ke mně. A hned se ke mně mělo, jako bychom se znali celý život. Je to černý kocourek, řekla bych tak tři čtvrtě roku.
Zvědavá Máša na skříňce (11 kB)
Když jsem chtěla odejít, sebral se a šel se mnou. No a tak mám, místo krásného kotěte, černého kocourka. Dostal jméno Filip a začal si zvykat na nový domov.
Majka se Šimonem ho přivítali spíš zvědavě, než co jiného. Zato Filípek usoudil, že jim musí vysvětlit, aby si moc nedovolovali, syčel a šel po nich všema čtyřma :-), čímž vyvolal podobnou reakci :-/. Navíc mu nic neříkal kočkolit a já jsem měla loužičky a hromádky všude možně, hlavně ale na táccích, které mám mezi okny na kytky, hromádky pak na gauči v malém pokoji, což mě pěkně zlobilo :-(.
Dokonce jsem začala litovat, že jsem si Filipa vzala :-(.
Po dvou dnech se mi ho podařtilo chytit při činu, zrovna, když se chystal na loužičku. Popadla jsem ho a odnesla na písek. V té chvíli tam na druhé misce kralovala Majka, která šla také čurat. Filip chvíli koukal a pak zahrabal. Od té chvíle nebyla nikde jediná loužička.
Mezitím si začal dávat do pořádku kožíšek, který byl celý zcuchaný a matný. Dnes už se mu leskne a začíná být hlaďoučký.
Uplynul skoro týden a hromádky pořád byly tam, kde jsem o ně nestála. Až jednou jsem ulovila Filipa, když se chystal vyrobit další a odnesla ho na písek. A zas byla Majka vzorem :-). Filip chvíli váhal, pak utekl, ale ráno byla hromádka pěkně na písečku, Filip byl mohutně pochválen :-) a už je všechno v pořádku.
Na stole sfingující Pepíček (12 kB)
Kocourek si neuměl hrát. I to se musel naučit. Dnes si hraje s hračkami, ale nejlepší je rolnička na vlasci, ta cinká každou chvilku. Přestal syčet na moje číči, s Majkou se honí po bytě, perou se, až chlupy lítají, ale jsou pořád spolu.
Ke mně chodí, strčí mi hlavičku do dlaně a "paničko hlaď!" :-).
Takže můj byt má nového obyvatele, je nás víc, nebojíme se vlka nic, a já jsem moc ráda, že Filípka mám. Už je u nás přes deset dní. Doma je veselo, kočičky se starají, abych neměla moc volného času, protože vždycky nějaká přijde pro svou dávku mazlení a všechny pro něco dobrého na zub.
Místo dvou mě u dveří čekají kočky tři, Filip je jak z divokých vajec a zdá se, že se mu u nás líbí. Majka má s kým provádět lumpárny, Šimon na ně důstojně dává pozor :-) a já se těším domů.
Jen jsem zvědavá, jestli se rozrosteme ještě o tu kočičku z Liberce. Možná časem ano. Nakonec proč ne, alespoň budou síly vyrovnané, takhle jsou kluci v přesile :-), což ovšem Markétce ani trochu nevadí, ona si - potvůrka jedna - dokáže omotat kolem tlapky oba :-). A mně s nimi :-))).


Za Mínou

Další novinka už není tak optimistická :-(. U nás v nemocnice je zas o jednu kočičku méně. Fausťáková Mína začala vypadat, jako by měla mít koťata. Protože byla kastrovaná, sledovaly jsme jí s kolegyní s obavami a právem. Bříško rychle narůstalo, Mína už sotva chodila. Navíc dostala úplně jinou barvu, místo černá byla najednou hnědá. A tak jí, v pátek třináctého, kolegyně vzala na veterinu a Mína dostala poslední injekci :-(.

Byl to prudký zánět slinivky a ona neměla šanci, jen se jí zkrátilo utrpení. Často na ni teď vzpomínám...
Znala jsem jí od narození. Narodila se černému kocourkovi a mouraté kočičce, která ale nebyla zrovna nejlepší matka a brzy je oba (Mína zůstala z celého vrhu jediné živé kotě) opustila. Kocourek se o malou staral až dojemně, učil jí jíst, hrát si, lovit, prostě všechno, co takové kotě pro život potřebuje, a zůstal s ní až do doby, než měla sama svoje koťata, pak zmizel, a už jsme ho neviděli.
Většina lidských otců by pro svoje děti neudělala víc, než ten černý kocourek. A z Míny se stala krásná kočka, a vynikající máma. Měla krásná koťata, které si lidi rádi vzali.
Jenže takový je život, ani taková hodná číča není nesmrtelná :-(.

Ivana Jirková          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se trvalý domov pro dvě kočičky
Boženka (7 kB) Boženka (5 kB)
Boženka (7 kB)
Boženka (6 kB)
Boženka
polodlouhosrstou bílomourovanou kočičku majitel vysadil na parapet v třicetistupňových vedrech a zavřel okno. Boženka měla odřený čumáček, jak se dobývala zpátky dovnitř. Policie odmítla otevřít byt, pro požárníky zase bylo první patro moc nízko, aby zachraňovali kočku. Boženka je očkovaná, čistotná, velmi komunikativní a "povídavá", přítulná a hledá nový domov v bytě nebo domku se zahradou. Snesla by se i s dalšími kočkami.
Šklíba (6 kB) Šklíba (7 kB)
Šklíba (7 kB)
Šklíba (5 kB)
Šklíba
už se Dumce jednou objevila pod jménem Nikita, umístili jsme jí, ale její nový majitel si jí nemůže nechat, protože se tahle čistokrevná bílá britka absolutně nesnese s dalšími zvířaty. Lidi má moc ráda, je velmi způsobná, naprosto čistotná, důstojná a milá. Předtím byla u chovatelů, ale nemohla rodit koťata (prodělala císařský řez a další problémy, jak jsme zjistili při kastraci), tak jí vyhodili na ulici. Šklíbu postihl osud téměř všech bílých koček - téměř neslyší, proto je vhodná výhradně do bytu.
Petra          
Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci