PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Novinky u kočičky Felinky (Irena Rajnyšová)
 
6.8. HMYZ
Náhodná setkání na květech (Lumír O.Hanuš)
5.8. PES A KOČKA
Příhoda s opilcem (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

HMYZ
Náhodná setkání na květech

Čmelák luční - Bombus pratorum - a včela medonosná - Apis mellifera - na květu v Luhačovicích (22 kB)

Někdo z vás se snad zahledí na mé snímky a řekne si: "Krásné snímky, ten to umí!" Abych byl upřímný - celé tajemství spočívá ve fotoaparátu. Máte dobrý přístroj, můžete dělat dobré snímky.

Podívejte se na moje snímky dříve a nyní. A co na moje! Podívejte se na nové snímky paní Crossette, které dělá se svým novým digitálním fotoaparátem. Rázem je o několik tříd lepší (mám v tomto případě na mysli výhradně snímky, její články jsou bezvadné stále!).
Už jsem si zvykl, že kvalitní fotoaparát dává kvalitu, ale třebas nad jejím snímkem kočičky Dixie s vyplazeným jazykem jsem stál v oněmění a prostě se kochal pohledem na tu nádheru! (Poznámka F.Š.:  fotografie zatím čeká na text povídání).
Takže tuto část tajemství pěkných fotografií si odfajkneme! Fotoaparát je podstatná část, ale přece jenom část.
K tomu je někdy třeba přidat velkou trpělivost a občas i odvahu.
Čmelák a skarabeus květní, Oxythyrea noemi (22 kB)
Manželka se zlobila, když jsem v Ramat Gan u Tel Avivu ve výběhu pro šelmy, kam lze vjet autem, stáhl na mé straně sklo a vystrčil ruce a hlavu s fotoaparátem ven, aby byl snímek lepší :-/.
No to odvaha zrovna nebyla, neboť ostrostřelec s puškou, který vše hlídá, aby si snad někdo neotevřel dveře auta a nešel si tyto "kočicky" pohladit, ve vedru klimbal s přivřenýma očima na otevřeném gazíku. Z toho jsem usoudil, že to není žádný kamarád této smečky lvů a lvic, ale že dravá zvěř je nažraná k prasknutí a tak jí ostrostřelec jako zákusek nestojí za to.
Pokud bych se měl pochlubit s odvahou, tak spíše při fotografování hmyzu na květu. Nedávno tam byla obrovská "vosa" (několik cm délky!!), kterou jsem první den fotografoval asi z půldruhého metru. Pak jsem doma usoudil, že pro naše čtenáře je to příliš malé a druhý den jsem ji fotografoval se zatajeným dechem z pouhých dvou centimetrů!!!. Je to zajímavé, ale větší strach ve mně vyvolávají spíše tito drobní tvorové.
Včela a chlupatý brouk, hovnivál - skarabeus - květní (13 kB)
Hmyz je velmi vděčný na fotografování. Když se totiž snímek povede, odhalí vám věci, které očima nevidíte. Vím, opakuji se, už jsem se zde o tom zmínil, ale stále mne to uvádí v úžas a tak to jen připomínám.
Dneska bych vám rád představil pár hmyzích krasavců. Jak uvidíte, prim tu hraje čmelák. A tak začnu od našeho čmeláka, kterého jsem spolu s pilnou včeličkou zachytil na květu vloni v Luhačovicích. No řeknětě - není to jako přátelská návštěva?
Čmeláček je z menších a tak spolu vypadají na snímku velice vyváženě. U čmeláka bych ještě zůstal, i když jsem o něm již zde psal. Je krása pozorovat, jaké množství různorodých čmeláků příroda skýtá. Jak co do velikosti, tak i do pestrosti barev. Kromě luhačovického snímku jsou všechny z okolí Jeruzaléma.
Chtěl jsem fotit brouka, který se latinsky jmenuje Oxythyrea noemi a patří vlastně mezi tzv. květní hovnivály. Byli tam hned tři, tmaví se světlými skvrnami. Dva pěkně do květu zavrtaní, jen zadečky jim trčely. Když jsem chtel fotografovat, přiletěl čmelák, aby svojí krásou tento snímek vyvážil :-).
Oxythyrea noemi a blíže neidentifikovaný brouček (10 kB)
Další květní skarabeus (no ano, je to také hovnivál, ale zní to přece jen lépe) byl jen jeden. Chlupatý, pěkný brouček. K němu se na květ přidala včelka a kouzelná kompozice byla hotová. Posuďte nakonec sami - není to úchvatné?
Jistě jste si všimli, že všemi těmito květy byl ostropestřec mariánský. Ano, vděčný květ pro nejrůznější hmyz! Na žlutém květu, Chrysanthemum coronarium, byl opět květní hovnivál (pardon - skarabeus). Zjevně se již živil o sto šest. Vlevo od něj si po okraji květu kráčel brouček, kterého jsem neidentifikoval, ale je pěkný.
Čmelák a hrůzná obrovská 'vosa' (13 kB)
To hlavní na konec. Hůůůůůůůůůů!!! To jsem prožil strachu. Ale stojí ten snímek za to. Je tam opět čmeláček a s ním hrůůůůůůůzná, OBROVSKÁ "vosa" či co. Přál bych vám to vidět ve skutečnosti. Moc jsem si oddechl, když jsem byl nezraněn se snímky doma. Až vám tento "milý" hmyz představím příště v sólo článku, pochopíte. Uvidíte tam detaily. No nic, čmeláka to nijak nerušilo a sosal a sosal, jako by se nic nedělo.
Tak jsem vám všechny snímky představil. Popsal je, jako bych fotografoval jeden za druhým. Ne, tak to nebylo! Je to výsledek delšího období a trpělivosti.
Příroda vás nejen obohacuje o zážitky, ale i učí trpělivosti a odvaze. A tak děkuji všemu tomuto hmyzu, že měl se mnou trpělivost, abych vám jej mohl ukázat.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata