Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Neznámý mlsal (Ivana Jirková)
 
15.2.
Bardínek a Šintilínek - kocouři Maxi Marysko III. (Milena Miholová)
14.2.
Bazilínek - kocouři Maxi Marysko II. (Františka Vrbenská)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Bardínek a Šintilínek
Kocouři Maxi Marysko III.

Maxi Marysko na zahradě Minilázní MaMi (12 kB) Už přes čtyři měsíce uplynulo od doby, kdy nás po krátké a těžké nemoci opustila Maxi Marysko, kterou jste mohli z Dumky znát z vyprávění o Bardínkovi, Šintilínkovi a Bazilínkovi. Poměrně rychle jsem se dozvěděl, kde nakonec kocouři našli nový domov. Nyní Vám ale mohu o nich nabídnout povídání, které napsali jejich noví majitelé resp. známí těchto nových majitelů. Chtěl bych tímto způsobem odpovědět i na dotazy mnohých čtenářů Dumky, kteří se mne na osudy kocourů ptali. Příběhy kocourů Maxi Marysko byly obsahem Dumky předvčírem (Bardínek) a včera (Bazilínek). Za zapůjčení fotek Maxi Marysko děkuji Minilázním MaMi, kam Maxi Marysko ráda jezdila.

Ferda          

Ještě velmi mnoho smutníme pro Maxi Marysko. Rytířskost její povahy způsobila, že vzniklá ztráta je stále nenahraditelná. U nás doma je Maxi ve všech směrech pohledu v podobě knih, malých milých dárků a nebo rozličných rostlin.
Šintilín sedící na skalce (11 kB)

Je zde, a přitom není!
Zděděný kocourek Bardínek, mnou často oslovovaný Maxínek, a snad právě proto, každým okamžikem hladí naši duši svou líbezností, mazaností, chytrostí (a to je chytrost velmi chytrá), přítulností, hravostí či drahocenností. Sama drahocennost je dělitelná minimálně ve dví.
Já (Milena) mám to výsostné právo si ji užívat o to více, o co méně se Jiřík (můj manžel) musí o ni doprošovat. On se stal tím pravým a milovaným Bardínkovým člověkem.
Bardínek spí na mém polštáři bez ohledu na to, zda mi zbude alespoň jeho malý kousek. Jakmile se však Jiřík zavrtí, Bardí okamžitě vstává s očekáváním právoplatného a spravedlivého mazlení. Po Jiříkově odchodu, za účelem vařit ranní kávu, nachystat snídani a Bardínkovi masínko (nejraději ptáčka nebo šunku) Bardí znova uléhá.
Položím-li se na vytoužený polštář, je mi dáno na srozuměnou, čí je toto místečko. Lehne si na mou hlavu. Nevrtím-li se hlasitě vrní až do okamžiku, kdy vrzne podlaha přede dveřmi. To okamžitě skáče z mé hlavy a běží Jiříkovi v ústrety.
Pak společně snídáme. Já opuštěná dosrkávám horkou, hořkou kávu a Bardínek vrnící na Jiříkově klíně s něžností sobě vlastní cupuje Jiříkovo pyžamo.
Stane-li se, že se Jiřík svlékne ze své měkké, od Vietnamců zakoupené, bundy a ji nechá pohozenou na židli, Bardínek jde, se svým hlubokým "armmm" ji stáhne dolů a začne tanec mazlení, že by kdejaká Minda záviděla.
Já mám také svou Bardínkem schválenou povinnost. Jakmile mne uvidí, mňoukne tence nebo pusinku otevírá bez hlasu, skočí na kuchyňskou linku přesně pod dvířka svého proviantu a hypnotizuje mne pohledem. Poslechnu okamžitě a Bardínkovi se začínají zkracovat nožičky :-).
Jsou chvíle, kdy si chci i přes jeho malou všímavost s ním poškádlit, strpí to až s dojemnou jemností a laskavostí. Když chce lovit, honíme se s listem palmy, připomínající křídla ptáka. To se potom opravdu nasmějeme.
Jsme nebo jsme spíš byli pejskaři a ptáčkaři. Ladnost, pružnost a chytrost kočky nás fascinuje.
Bardí má během dne 2-3x chvíle, kdy trénuje svou pružnost a obratnost. Jeho trysková a skoková dráha vede z okna na stůl, kuchyň, koupelnu psací stůl (zde trénuje skluz na fakturách), kliky dveří, koš na prádlo, starý trám…
Bardí ještě umí spoustu krásných věcí. O nich zas až příště. Nevím, jakou kapacitu si smím přivlastnit a to ještě chci poslat zprávu o Šintilínkovi.
Bardínek odpočívající u Miholů (15 kB)

Šintilínek, druhorozený kocoušek u Maryskových se odstěhoval k MUDr. Pazderovi a sám pan doktor o něm vypráví s naprostým odevzdáním do kočiších služeb, jak již u kočkomilů bývá zvykem :-).

Je fascinovaný kočičími způsoby a je oddaným a poslušným vykonavatelem všech Šintilínkových přání. Šintilínek má prý ty nejkrásnější oči ze všech koček. Šintilínkova bezhraničná tolerantnost se projevuje tím, že v případě, kdy je sám doma, se nikdy nevyčůrá, ale čeká, až páníček přijde domů a okamžitě po jeho potřebě záchodek vyčistí.
Když pan doktor skončí svoji práci na středisku, napřed dojde domů vyčůrat kocouška a teprve potom odchází za pacienty k domácím návštěvám.
Bardínek se Šintilínem (11 kB)
Šintilínek také nepapá kde co. Papá pouze čerstvé masínko, sporadicky paštiku Kazimír, a přišel na chuť tuňáku v oleji. Pan doktor mi ukazuje deset čerstvě nakoupených konzerv a přitom dále vypráví, jaké mají spací rituály.
Naštěstí prý chodí Šintilínek spinkat mezi 22-23 hodinou. Stoupne si k posteli a čeká (spíš hypnotizuje páníčka - termaforka), kocoušek sám nikdy neusne. Spinká u páníčkových nohou.
Rána jsou ale horší. Šintilínek vstává v pět. Seskočí z postele a packou škrábe na prostěradlo a svádí páníčka ke hrám. Již se naučil, že když je vyzdvihnut a zasunut znova pod peřinu, setrvá pod ní alespoň další hodinu.
Jedna z dalších oblíbených her Šintilínka je trhat listy palmě a nosit je páníčkovi všude tam, kde se právě nachází.
Povídání s panem doktorem by nebralo konce. Jenomže je večer po službě a Šintilínek čeká na své čůrání. Loučíme se s příslibem, že nám zprávy a zážitky s Šintilínkem nahraje na záznamník a já je pak Dumce předám. Pan doktor všechny čtenáře Dumky srdečně zdraví, byl potěšen zájmem o kocouška a já k tomu dodávám, že při vší té "stěhovací" smůle si Šintilínek vybral dobře.

Milena, Jirka a Bardínek Miholovi          
(Bardínek teď leží mezi mnou a klávesnicí počítače s nastaveným bříškem na drbání a s pusinkou mírně zakousnutou do mé pravé ruky.)

P.S.: Předevčírem vyšlo povídání o
Bardínkovi a včera o Bazilínkovi. O Maxi Marysko a jejím vzthu ke zvířátkům píše i v PET Mirka Červenková.

Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Nový domov hledá čistokrevná britská kočka Nikita
Nový domov hledá čistokrevná britská kočka Nikita - viz obrázek (8 kB). Je celá bílá, jedno oko má zlaté a druhé modré. Chovatel se jí zbavil zřejmě proto, že špatně slyší, tzn. že není vhodná k dalšímu chovu. Nepřinesl ji do útulku, prostě ji vyhodil. Přestože Pražský spolek ochránců zvířat vyvěsil v místě nálezu cedulky a kontaktoval i Český svaz chovatelů, Nikitu už druhý měsíc nikdo nehledá.
Nikita je velmi přítulná a čistotná. Je to ale osobnost: je vybíravá v jídle, nesnáší se s dalšími kočkami a asi by se jí nelíbilo v rodině s dětmi. Nikita, stejně jako většina šlechtěných koček, nemůže chodit ven. Vydrží ale celý den doma sama, bez toho, aby něco ničila nebo byla nešťastná. Je jí asi 8-10 měsíců, je dvakrát vakcinovaná a Spolek ji předá novému majiteli až po sterilizaci.
Pokud byste chtěli této krásné a samostatné kočce poskytnout domov, kontaktujte Petru Ondráčkovou, jednatelku PSOZ - email: petra_o@volny.cz , tel. 02/692 2588 nebo 02/5731 3918.
Prosím o radu,
jak co nejúspěšněji zadaptovat chlupaté přítelkyně na nové prostředí. Situace není jednoduchá. Jedná se o ty venkovní kočky, které jsem kdysi trochu popsala, čili jsou sice zvyklé na pravidelné krmení, mazlí se, některé se nechají i chovat, ale jinak mají volnost a jsou neustále venku. Více viz pátečním příspěvek v Dumce. Budu vděčná za každou zkušenost a radu. Posílejte je prosím Dumce, která mi je přepošle a také později zveřejní. Zuzana Janelová
Čtyři koťata nabízím k odběru!
Nabízím krásná koťata, čtyři kocourci, věk tři měsíce, barva - dva černí, jeden šedý mourovatý a jeden bílošedý. Koťátka jsou čistotná, chodí na písek, hravá a přítulná. Nechci je dát do útulku, ale nechat lidem, kteří je budou mít rádi.
Dana Lapešová, dana.lapesova@medicon.cz, tel. (02) 6136 3164
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.
Našla se angorská kočka
Už asi týden u nás žije na dvorku spolu s našimi velká asi angorská kočka (kocour-nevím) dlouhosrstá, světlounce rezavá a bílá. Je to zřejmě kočka chovaná doma a asi se zaběhla. Zatím se jí snažím krmit, když mi dovolí se přiblížit. Je asi chudinka v nezvyklém prostředí stresovaná. Praha 4 - Pankrác, blízko parku Jezerka. (18.12.2000).
Ptejte se na adrese   MiroslavNemecek@seznam.cz
Ztratil se rezavě plavý kocourek
Dne 24. listopadu 2000 se ve Valtířové (obec u Ústí nad Labem) ztratil osmiměsíční evropský kocourek jmenem Ringo. Je rezavě plavý kocourek s bilým límcem, náprsenkou a packami. Je krátkosrstý, ale srst ma hustou a jemnou. Protože jsme ho naštěstí nenašli přejetého, je pořád naděje, že ho někdo odvezl. Je hodně mazlivý. Za jakoukoli zprávu děkuji.
Olivová, tel.: 047/51 45 203
e-MAIL: Olivova@pf.ujep.cz


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 7.února 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci