PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Přišla zima / Kočičí vymyšlenosti (Ivana Jirková)
 
28.1. KAŠNY
Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna (Lumír Hanuš)
23.1. VEVERKY
Záchrana veverky v komíně (Marie Crossette)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna

Detail vzpínajícího se mořského koně na Neptunově kašně (12 kB) Neptunovu kašnu najdeme v Olomouci na horní části Dolního náměstí poblíž Panské ulice. Uprostřed kašny je na čtyřech pilířích na nízkém podstavci sousoší. Tvoří ho poprsí čtyř vzpínajicích se mořských koní, mezi nimiž na skalisku stojí socha rozkročeného a dopředu nakloněného Neptuna.

Kůň je obrazem pádící mořské vlny.
Neptun, starořímský bůh vodstva, vládce moří, drží v rukou proti vodě obrácený trojzubec, kterým krotí mořské živly. Převzal funkce řeckého boha Poseidóna. Nádrž zhotovil kamenický mistr a měšťan Václav Schüller.
Autorem sousoší je znojemsk?ý sochař Michael Mandík původem z Gdaňska, který na ní začal pracovat již v roce 1683, kdy ji také pravděpodobně dokončil. Je to nejstarší dochovaná olomoucká kašna.

Lumír Hanuš, Olomouc          

O olomouckých kašnách a jejich chrličích pokračování zítra.
Již vyšly tyto díly: Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů, Kůň se psem aneb Caesarova kašna, Orlice a sedmihlavá saň aneb Herkulova kašna.

Neptunova kašna v celkovém záběru (30 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata