PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Divoška a její koťata (Miloš Návesník)
 
20.11. PET
Divočina v Jeruzalémě a v Jeruzalémské vysočině I. (Lumír O.Hanuš)
16.11. PSI
Jak to bylo se psy (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

PET
Divočina v Jeruzalémě a v Jeruzalémské vysočině I.

Na tomto místě by bylo možné psát o zvířeně celého světa. Vzhledem k tomu, že Svatá země je pro nás čímsi výjimečným a řada z nás sem zavítá ať již jako poutníci či jako turisté, rád bych vás seznámil se zvířenou Svaté země, pro tentokráte v Jeruzalémě a v jeho nejbližším okolí, tj. na Jeruzalémské vysočině. Je to zvířena a ptactvo, se kterým se zde zajisté již setkávali starozákonní praotec Abrahám či novozákonní syn Boží - Ježíš. Za jejich dob zde bylo putování po všech stránkách nebezpečnější a rozmanitost divé zvěře větší, přesto i dnes můžeme v přírodě narazit na zvuky a zvěř, které nás okouzlí nebo i vyděsí. Přesto se není, pokud živočichy nedráždíte či se necítí býti vámi ohroženi, čeho bát. Dravci zde mají celoročně dostatek stravy a tak není znám případ, že by napadly člověka (jedna leopardice se dokonce nechávala - už je po smrti - od turistů fotografovat).

Netradiční pohled na kostel Božího hrobu ve spleti televizních antén Starého města Jeruzaléma (20 kB)
Někdo si z vás řekne - píše zde o zvířeně a zahlcuje nás jejich vědeckými názvy. Souhlasím s vámi, nač ta věda. Vědecké názvy těchto zvířat však uvádím pro toho, kdo je více zvídavý a chce vědět přesně o čem píši. Takže těm, kteří chtějí tyto informace jako zajímavost, se omlouvám.
V Izraeli je v současné době 95 druhů suchozemských savců v 8 řádech. Zahrnují 6 druhů hmyzožravců (Insectivora - 3 druhy ježka a 3 druhy rejska), 32 druhů netopýrů (Chiroptera), jednoho zajíce (Lagomorpha - Lepus capensis), 30 druhů hlodavců (Rodentia), 18 masožravců čili šelem (Carnivora - vydry, kuny, jezevci, tchoři, šakali, vlci, lišky, mangusty, hyeny a šelmy kočkovité), divokého osla (Perissodactyla), damana (Hyracoidea) a 7 druhů patřících k Artiodactyla (prase divoké, gazely a kozorožci). Devadesát z nich jsou místní druhy, 4 druhy kopytnatců byly v zemi obnoveny nedávno (daněk mezopotamský - Dama dama mesopotamica - do Galileje, srnec - Capreolus capreolus - na Karmel, koza domácí - Capra hircus a arabský přímorožec - Oryx leucoryx) a nutrie (Myocastor coypu) byla zavedena z Jižní Ameriky.
Jeruzalémská vysočina pokrývá oblast asi 250 km2 a má průměrnou nadmořskou výšku asi 650 m. Částečně se překrývá s hlavním městem Jeruzalémem, jehož plocha je asi 100 km2. Nejvyšší bod má 840 m n.m. Jsou v ní tři hlavní wádí (údolí) - Nachal Kesalon, Nachal Sorek a Nachal Refa'im.
Geologickými vrstvami jsou pouze sedimentární skály - hlavními typy je vápenec, dolomit, mramor, křída a rohovec.
Vysočina má v průměru 600 mm srážek ročně (Jeruzalém 500 mm). Jeruzalém má v roce 47 deštivých dnů - je nejslunnějším městem na zemi. Nad 750 m n.m. je 1 - 2 dny v roce sníh. Typické jsou pro tuto oblast teplé dny a chladné noci.
Jsou zde tři druhy vegetace: maquis (formace hustého nízkého zakrslého porostu stálezelených keřů a malých stromů), garrigue (porost zákrsků na vápenci, zvláště stálezeleného dubu) a batta (porost zakrslých křovin a trav). V okolí Jeruzaléma je přes 1000 druhů divokých květin (hlavně bramboříky, kosatce, sedmikrásky, vlčí máky, narcisy, orchideje, sasanky a pryskyřníky). Sedm rostlin je pojmenováno po Jeruzalému.
Netradiční pohled na Dům skály (nesprávně Omarova mešita) ve spleti televizních antén Starého města Jeruzaléma (18 kB)
Díky klimatu a geologii má vysočina podzemní vodu. Studené deštivé počasí v zimě je běžné - více nežli kdekoliv na světě. Většina ze 102 pramenů na Jeruzalémské vysočině jsou vrstevnaté prameny, ostatní jsou krasové (pramen Gichon, pramen v Jeskyni dvojčat). Osmdesát sedm pramenů má od období Prvního chrámu lidský zásah. Většina těchto pramenů má typickou vypouštěcí stavbu. Přírodní puklina, ze které vyvěrá voda, byla rozšířena na jeskyni. Odtud byl vytvořen tunel a na jeho dně vodní kanál. Tunel napájel nádrž. Pod nádrží byly zeleninové zemědělské plochy. O tomto typu pramene se zmiňuje již Píseň písní 4:12:
    12Zahrada uzavřená jsi, sestro má, nevěsto,
    uzavřený val, zapečetěný pramen.
Vodní toky nejsou pro Jeruzalémskou vysočinu typické. Suchá wádí se v období intenzivního deště naplní na jeden či dva, ne však více, dny tekoucí vodou.
Jeruzalém je stavěn pro své spojení s přírodou v Izraeli na první místo. Je střediskem pro turistiku a turistické stezky jsou v Jeruzalémské vysočině pouze několik minut od města (a také ve městě). Mírné počasí, množství turistických tras a prašných cest v blízkosti Jeruzaléma a vesnic v jeho okolí činí Jeruzalémskou vysočinu jedním z nejbezpečnějších a nejpříjemnějších míst pro jednodenní tůry.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování zítra.

Je to neuvěřitelné, ale i tato příroda je Staré město Jeruzalém uvnitř hradeb (22 kB)

Prosba o radu
Mám prosbu ke zvířecím dopisovatelům. Potřebuji radu, jak vypudit z bytu blechy. S mým kocourem Koťasem (vulgo Rudou Nerudou) jsme byli půl roku "na návštěvě" u mé maminky a kocourovi se podařilo chytit v paneláku blechy, kterými zamořil celý byt. Teď jsme už zpátky doma, kocour dostal obojek a blech se zbavil, můj byt se mu naštěstí zamořit nepodařilo, ale maminka pořád není schopná blechy zlikvidovat.
Celý byt jsme vysály a vystříkaly Raidem a Difusilem (dokonce jsme rozebraly i postele), ale každý den se někde objeví nový záškodník. Jestli má někdo ze čtenářů Dumky či PET návod, jak tu havěť zničit, budu mu moc vděčná.
Nabídka strašilek
Znovu nabízím strašilky, tentokrát ve stavu vajec. Kdo by měl zájem si je sám vylíhnout? Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové.
Míša Hejná
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M.Marysko.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata