PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Bude z Packy myšilov? (George Švehla)
 
4.2. KAŠNY
Hadovití delfíni aneb Merkurova kašna (Lumír Hanuš)
30.1. PSI
Trojka (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Hadovití delfíni aneb Merkurova kašna

Merkurova kašna stojí na druhém konci ulice ústící z Horního náměstí. Nebrání dopravě a současně je viditelná ze všech stran. Kdysi na tomto místě stála stará renezanční kašna od neznámého autora.

Uprostřed kašny je na kruhovém skalisku se třemi hadovitými delfíny s otevřenými tlamami umístěna postava Merkura (Merkur = Mercurius, od lat. merx = zboží), římského boha obchodu. Stojí na skále s prohnutým tělem a zvednutou hlavou, která se díva vzhůru na caduceus (kérykeion, hůl Hermova, symbol obchodu), který drží ve vztyčené pravici (okřídlená hůl se dvěma hady). Na hlavě má helmici, na nohou symbolická křidélka a kolem těla rozevlátý pláštík.
Hadovitý delfín v detailu na Merkurově kašně (10 kB)
Na skále u nohou mu sedí andílek.
Merkur je vlastně řecký Hermés, který je průvodce duší zemřelých. Proto jsou na této kašně take tři chrliče vody ve tvaru hadovitých delfínů, kteří symbolizují tři řeky v podsvětí - Léthe, Styx a Acherón.
Kamenosochařské práce zde provedl Václav Render spolu se zednickým mistrem Janem Jakubem Kniebandlem. Vlastní socha z roku 1730 je dílem sochaře a malíře Filipa Sattlera, původem z Tyrol.
Umělečtí historikové ji považují za nejlepší z celého souboru dochovaných kašen, i když vlastní sochařské kvality nepřesahují běžný průměr kamenosochařských prací v olomoucké oblasti v uvedeném období.
Nakonec pokud se projdeme kolem všech olomouckých kašen, tu nejlepší si nalezne každý z nás podle svého vkusu.

Lumír Hanuš, Olomouc          

Pokračování seriálu o olomouckých kašnách a jejich chrličích si přečtete asi zase zítra.
Již vyšly tyto díly:
Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů, Kůň se psem aneb Caesarova kašna, Orlice a sedmihlavá saň aneb Herkulova kašna, Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna, Orel a hlavy vodních mužů aneb Jupiterova kašna.

Merkurova kašna v plné své kráse (31 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata