PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočky v zimě / Ke skokům koček (Jiří Doležal)
 
6.2. KAŠNY
Želvy a delfíni aneb kašna Arionova (Lumír Hanuš)
5.2. KAŠNY
Delfíni a draci aneb kašna Tritonů (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Želvy a delfíni aneb kašna Arionova

Arion s delfínem jsou 20.září umisťováni do kašny (18 kB) Zmínil jsem se již dříve, že v Olomouci byla kdysi kašna sedmá, na které bylo dítě s delfínem.

Byla - kdysi.
Tato kašna nenávratně zmizela, aby se podobný motiv objevil na olomoucké kašně znovu. Jde o novou kašnu, která byla slavnostně "otevřena" 27. září 2002.
Ano, kašna zcela "čerstvá".
Arion s delfínem v detailu (9 kB)
Vybudování sedmé kašny bylo plánováno již v 18. století, Olomouc se jí však dočkal (ve spisovné češtine je Olomouc rodu ženského, ale u olomoučáků byl vždy Olomouc rodu mužského) až počátkem 21. století.
Tak jako originální barokní kašny je i tato vytvořena z maletínskeho pískovce. Kašna pochází z italské dílny sochaře Ivana Theimera a městskou pokladnu přišla na téměř 20 miliónů korun.
Sochař, olomoucký rodák, si vybral jako motiv Ariona, bájného pěvce, který se před lupiči vrhl z lodi do moře a delfín mu zachránil život.
Tato kašna se objevila se v Olomouci ještě před prázdninami ve zkušebním provozu. Po přípravných a stavebních pracích byl 28. června napuštěn bazén kašny vodou a byly osazeny dosud zhotovené sochy.
Takto rozmístěné sochy v kašně dnes neuvidíte (20 kB)
Byla v ní jen voda a kamenný podstavec, na kterém stojí želva, která nese na svém krunýři skálu údajně s motivy olomoucké historie. Vypadá to spíše jako jakási stěna. Objevíte na ní mořské ryby a lidičky. Ze stěny trčí řada rybích tlam a z těch tryská voda.
Další obrovská želva stojí opodál kašny. Ta je zábavou především pro male děti. Když se podíváte blíže, uvidíte na jejím krunýři take spoustu života. Prý ji Ivan Theimer daroval olomouckým dětem.
Arion v sobotu 21.září je našemu zraku skryt (18 kB)
Když jsem šel 20.září kolem, měl jsem štěstí. Zrovna v kašně zkoušeli další prvky. Tím hlavním byla pochopitelně socha Ariona, který objímá delfína ve skoku. V obou rukou drží velké ryby. Na hlavě má klobouk, ze kterého skáčí drobní delfíni a take po jeho těle najdete řadu drobných ryb.
V tuto chvíli ještě visel na popruzích z jeřábu, ale byl již "na svém" místě.
Celkový pohled na konečnou podobu kašny z okna radnice - všimněte si želvy vpravo dole nedaleko kašny (21 kB)
Opodál v kašně skotačili chlapec a dívka. Na menší želvě stojí hošík na podstavci, nohama na dvou malých želvách. V rukou má velkou rybu. Dívenka stojí na podstavci, který je take na hřbetě želvy. V rukou drží velkou lasturu.
Fotografie, kterou jsem zhotovil, je unikátní tím, že chlapec a dívka nestojí na "svých" místech. Navíc do odpoledne, kdy už pršelo, z kašny opět zmizeli.
Chlapec s dívkou v detailu (22 kB)
Když jsem přišel další den, abych vyfotografoval Ariona s delfínem, neměl jsem štěstí. Byl již definitivně upevněn, ale byli i s delfínem celí zakryti dekou. Také pohled, který stál za zvěčnění.
Po otevření kašny jsem v Olomouci nebyl a tak mi konečnou podobu kašny pro vás zvěčnil pan Ladislav Stratil.
Takže až přijedete do Olomouce, nezapomeňte na tuto novou vodní atrakci.

Lumír Hanuš, Olomouc          

Dříve vyšly tyto díly: Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů, Kůň se psem aneb Caesarova kašna, Orlice a sedmihlavá saň aneb Herkulova kašna, Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna, Orel a hlavy vodních mužů aneb Jupiterova kašna, Hadovití delfíni aneb Merkurova kašna, Delfíni a draci aneb kašna Tritonů.

Takto se vám jeví celá kašna dnes (19 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata