Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KYTIČKY: K podobnému podobné (Lumír O.Hanuš)
 
11.6.
Kočičí výchova (Pavel Steiner)
10.6.
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku (Sylvie) / Jak to se mnou a s kočkama všechno začalo... (Míša Kunová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočičí výchova

Aby tady nedošlo k mýlce, musím hned na úvod prohlásit, že řeč nebude o tom, jak vychovávat kočku :-/, nýbrž o tom, jak naše kočka vychovává nás :-). Uvedu názorně na několika příkladech.

Tak třeba spaní. Sally nejraději spí v posteli. Samozřejmě i v noci s námi, případně s některým z našich potomků. Ovšem vždycky si najde takovou polohu a upraví si pozici spáče takovým způsobem, aby to pro ni bylo pohodlné. Žádné námitky nepřipouští, vyhnat se obvykle nedá a pokud ano, pokaždé se zase vrátí :-).
V takovém případě se většinou my moc pohodlně nevyspíme, naše kočka však vždycky ano :-/.
Jiný příklad se týká žrádla. Když Sally dostane maso do své misky a všechno ho najednou nesní, zamňouká a předvádí nám (na dlaždičkách), že jako potravu zahrabává. Naznačuje nám tím názorně, že bychom měli misku raději uklidit, aby obsah nesežral někdo jiný :-).
Například Pif :-(, ten jí pucuje misku velice rád a při každé příležitosti...
Poslední výchovný případ se stal nedávno a při jeho líčení jsem se velice dobře bavil. To když mi Jana vyprávěla, jak si Sally hned ráno přinesla domů živou hračku. Jana jí zrovna dávala maso do misky, když Sally vkráčela s myškou v tlamě do bytu.
Sally pozoruje z okna (10 kB)
Položila ji na zem v obýváku a hrnula se do kuchyně na masíčko. "Tak to tedy ne", rozzlobila se Jana a hnala kočku zpátky. "Nejdřív si ten dáreček koukej odnést na zahradu!" Sally se tedy vrátila, chytla myš a kousek ji poponesla. Pak ji zase položila a měla se k odchodu.
Jana ji znovu zahnala zpátky. "Co si myslíš, potvůrko chlupatá, že ti jako já budu hlídat hračku?" Sally opět myšku chytla a přidržovala ji packou na místě. Pak se otočila k Janě a prosebně zamňoukala. Znělo to jako "Nemohla bys mi ji chvíli pohlídat, než se najím?" :-)))
Pak Sally pustila myš a se vztyčeným ocáskem odkráčela důstojně do kuchyně ke své misce. Nutno podotknout, že myš už byla z toho pěkně zpitomělá a ani ji nenapadlo někam utíkat. A tak Janě nezbylo, než vzít lopatku a smetáček, myšku opatrně nabrat a odnést ji ven...
Tam ji pustila, neměla to srdce ukončit její trápení. Sally se v klidu najedla a po snídani si myšku přinesla zvenku zase domů :-). Tentokrát ji už ovšem zakousla...
A tak Jana po příchodu z ranní procházky se psem vynášela stejnou myš z domu ještě jednou :-).
Jenom nevím, jaké ponaučení si z toho máme vzít my. Opravdu chtěla Sally myšku jen chvíli pohlídat, nebo chtěla paničku trochu pocvičit v lovu myší? Že by si pak jako po náležitém tréninku mohla panička chytat myšky sama :-))).
Tak vám někdy přemýšlím, na co vlastně my tu kočku máme. No ovšem, málem bych zapomněl, ono je to ve skutečnosti přece jen trošinku jinak. Vždyť ta kočka nám přece dovoluje s ní bydlet a tak nás občas musí taky trochu vychovávat :-).

Pavel Steiner          

Další povídání o Pifovi a kočce Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
Flóra odpočívá (14 kB) Týmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci