Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ČMELÁCI: Jak jsem fotografoval americké čmeláky I. (Lumír O.Hanuš)
 
7.1.
Packa (George Švehla)
31.12.2002
Vánoce s kočkou - aneb diplomatický protokol pro kočku (kočka Penelopa) / PF 2003 (Červenkovi)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Packa

Packa v náručí své nové majitelky (10 kB) Před nedávnem jsem psal o tom, jak jsme po jedenácti letech ztratili naši hodnou a klidnou kočku Zrzku. V posledním odstavci jsem projevil obavy, aby našim potomkům nenapadlo nám na vánoce nadělit kotě.

Obavy to byly oprávněné :-).
Petr, náš starší syn, mě prozíravě zavolal pár dnů před Štědrým dnem, že Míle, tedy jeho mámě a mojí ženě, koupili s Kirsty po stromeček kotě. Černobílého kocourka. Domlouval se kam schovat přepravku s dárkem, než vypukne rozdávání.
Nakonec přechodně skončil ve fungl nové boudě pro Ferdu, kterou jsem mu zrovna před vánocemi dodělal. Navíc se nám na Vánoce umoudřilo i počasí. 22. prosince bylo sice ještě australsky letně a teploměr ve stínu ukazoval 42°C, avšak v noci na 23.
Zafoukalo od Antarktidy, teplota spadla na 15°C, mrholilo a u nás v horách jsme byli v mračnech, tedy v husté mlze. Přes den se rtuť vyšplhala na 22°C a to si spousta lidí libovala. Podobně vydrželo i 24. a 25. Takže opakování loňských horkých vánoc se nepořádalo.
Na Štědrý den odpoledne, když jsme se u nás všichni tradičně sešli, a to znamená nejen naši kluci a jejich partnerky, ale i naše "adoptivní" dcera Blanka s manželem, jinak dcera kamarádů z Brna a pak ještě bývalá Martinova studentská láska Maree, která k nám chodí stále jako domů, teď i s potomkem, tak praskal barák ve švech.
Mimo devíti dospělých tu bylo jedno dítě a tři psi. Náš Ferda, jeho bratr Max a jezevčice Jessinka, která je jejich věku, velikosti přerostlé žížaly, ale na rozdíl od bratrů psů fena a jezevčice. To znamená, že je oba dva postavila do latě :-).
Ano, honili se po baráku, hráli si, ale Jessi byla evidentně boss. Maličký klučík od Maree zapadl mezi psy, kteří ho akceptovali do smečky. Velikostí se hodil. Byl něco mezi Maxem s Ferdou a Jessinkou.
Packa zkouší na Míle své zoubky (13 kB)
Po vzájemném předání dárků s Maree a Blankou, pořádném popovídání, popití a pomlsání jsme se octli jen sami s potomky a jejich protějšky.
Následovala tradiční vánoční večeře, jen místo kapra byly šnycle z barramundi. Nesrovnatelně chutnější sladkovodní dravé ryby z australského severu, které vždycky 24. prosince časně ráno koupí Petr na rybím trhu a doveze.
Pak vypuklo rodinné nadělování dárků, kterých byly spousty, a tak jsme asi byli všichni minulý rok hodní. Petr v tom frmolu skočil dolů do boudy a v dlani donesl dáreček mamině.
Černobílé klubíčko chlupů.
To bylo radosti!
Kocourek se okamžitě stal středem pozornosti nejen nás, ale i psů, kteří pod stromečkem nemohli chybět.
Kocourek se neohroženě koukal po okolí z bezpečí Míliny dlaně. Je mu celých 6 týdnů a byl darován podobně jako o loňských vánocích Ferda. Complete package. To znamená oočkovaný, s mikročipem pod kůží, zásobou žrádla a hračkami. Je tmavě šedý, místy trochu mourovaný, prsa, bříško a čumáček má bílé a zrovna tak má na všech čtyřech nohách bílé ponožky.
Dva hafani se snažili dostat chlupaté jednohubce na kůži. Byla to pro ně vítaná, samohybná hračka. Kocourek je to ale odvážný. Nahrbil se, na hafany prsknul, ohnal se po nich pacičkou zvíci malíčku u ruky a tak si zřídil jejich patřičný respekt.
Navíc, se pohodově vejde pod knihovnu, kam čokli nevsunou ani přední pracky :-).
Takže večer se točil kolem dalšího člena rodiny. Přemýšleli jsme jak ho volat a protože se dovede tak dobře ohánět pacičkama, dostal jméno Packa.
Pak všichni odjeli ke kamarádům tradičně pět české vánoční koledy za doprovodu piána, na které hraje kamarád Honza, aby pak jeli na půlnoční mši. Já tentokrát zůstal doma se škaredou migrénou.
Aspoň měl kdo hlídat barák plný zvěře.
Packa je velký malý průzkumník (12 kB)
25. prosince ráno odjeli Martin s Editou slavit tradiční australské vánoce k Editině mámě, kde se vždy sleze celá jejich rozvětvená rodina. Maxe však nechali u nás. Petr se také přesunul k rodině Kirsty na jejich vánoční oslavy a tak si kluci a zvlášť jejich partnerky pochvalují. Dvoje vánoční oslavy každý rok. Navíc spousty tak dobrého, doma napečeného vánočního cukroví!! U nás ryba, druhý den krocan! Prostě labužnické hody a k tomu i spousty dárků.
Takže letošní australské vánoce se vydařily. Jak společensky, spirituálně, tak i přes počasí.
Packa tráví většinu času spánkem. Nejlépe se mu spí v náručí. Za dva dny stačil prozkoumat celé horní patro domku a prádelnu v přízemí. Díku své velikosti, tedy vlastně maličkosti :-), zaleze všude a pak se vynoří třeba z poza pračky obalen prachem a pavučinami. Šplhat a skákat dovede už velmi dobře a tak se dostane do křesel, na gauč a dokonce pomocí židle i na stůl.
Tuším, že bude velice brzo v jeho aktivitách omezován. Jinak by si přeměnil naše obytné prostory v kočičí ráj a nás, včetně Ferdy za svoje poskoky :-).
Necháme se překvapit.

George Švehla, Austrálie, 26/12/2002          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci