Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KAŠNY: Delfíni a draci aneb kašna Tritonů (Lumír Hanuš)
 
5.2.
Kočka učitelka (Jana Oščádalová)
4.2.
Bude z Packy myšilov? (George Švehla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočka učitelka

Kočky už celá staletí hlídají poklady v tibetských chrámech, mají přístup do nejtajnějších svatyní a telepaticky rozmlouvají s mnichy, tak toho určitě hodně odkoukaly. Nejspíš proto se Tači obětavě ujala naší výchovy se zručností zenového mistra :-).

Čekali bychom spíš moudrého starce v šafránovém rouchu s dřevěnou miskou, ale dostali jsme slečnu v černém kožíšku a ani tu misku si nepřinesla. Na druhé straně jsem se nikde nedočetla o mudrci, který by uměl tak krásně příst. Tači nás sice nenutí tleskat jednou rukou, ale úkoly, které pro nás vymýšlí, nejsou o nic lehčí.
Počáteční nejistota, zda přece jen není byt aspoň trochu také náš, se brzy změnila v jistotu, že není, a od té doby nám Tači pevnou packou vládne.
Sedím si na stole a je mi dobře (11 kB)
Postupně jsme vyladili náš vztah podle hesla: Když nechceš, aby ti kočka skákala na skříň, vyhoď ji (tu skříň samozřejmě). Ne že bychom se zbavili vybavení bytu, ale jistá opatření jsme přede jen přijali :-).
Například nedávno jsme zakoupili efektní ratanový botník (přestože víme, jaké má náš čertík s andělským výrazem ďábelské nápady) a vzápětí jsme ho urychleně obalili reklamou z Bauhausu na křídovém papíře, takže je ještě "efektnější" (přece jen je snadnější vyměnit jednou měsíčně reklamu z Bauhausu než rovnou celý botník :-/ a kradmých pohledů návštěv si zkrátka nevšímáme).
Každý náš krok Tači soustředěně pozoruje, poté pečlivě prozkoumá - a okamžitě vymyslí novou lumpárnu, abychom se nenudili :-).
Chce se mi spát (11 kB)
Ale copak se na ni člověk může zlobit, když vyšplhá na fíkus nebo vyskočí až na horní skřínky kuchyňské linky (kde zrovna suším houby v naději, že tam budou v bezpečí), vyhrábne cédéčko z pořadače (třeba si ho chtěla poslechnout) nebo knihu z knihovny (ne, číst neumí), když potom ta nezbeda celá září pýchou, jak je neuvěřitelně šikovná?
Tači údajně v japonštině znamená "hlava rodu", "patriarcha" (v našem případě matriarcha), z čehož je patrno, že náhody neexistují, neboť se dennodenně prokazuje, že se jí tohoto jména dostalo po právu.
Vyjdeme-li z předpokladu, že kočka si vybírá své lidi a nikoli lidi kočku, a že každý dostane takovou kočku, jakou si zaslouží, nezbývá nám než přiznat, že jsme nejspíš tvrdý matriarchát nutně potřebovali. Museli jsme zkrátka být strašlivě hodní.

Jana Oščádalová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci