Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Zapomenutý pes (Pavel Steiner)
 
29.4.
Co se stalo mé Amádce (M. Šmídová)
24.4.
Nemocná kočka - díl druhý (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Co se stalo mé Amádce

Stále jsem přemýšlela co se vlastně naší malé miloučké Amádce stalo. Bylo jí skoro 11 let. Nikdy nebyla příliš silná a zdravá. Měla špatnou funkci ledvin a štítné žlázy. V nedávné době jí praskly žilky v očíčkách a špatně viděla. Nyní ale se jí očička zase vyčistila, výron mizel a lépe se po bytě orientovala. Začala zase přibírat na váze, moc jí chutnalo...

A teď rána jak z čistého nebe. I když ne tak docela.
Minulý týden v úterý byl moc nemocný Amíček. Nejedl a zvracel. V podstatě byl na umření. Špatně dýchal, dusil se a zorničky vůbec nereagovaly. Když jsme s ním přijeli na veterinu, tak nám doktor řekl, že je to moc vážné :-(. Dal mu injekci antibiotik, hydrokortizon a ještě něco. Dělal mu rentgen plic a břišní dutiny, vzal mu krev a manžel ji druhý den odvezl do laboratoře. Všechno bylo v pořádku. Měřil mu teplotu a měl spíše teplotu nízkou...
Vydrželi jsme s nervy, Amíčka jsme si vzali domů a druhý den se jeho stav rapidně zlepšil. Ráno jsme s ním jeli na další injekce a pak dostal ještě prášky, abychom ho nemuseli stresovat jízdou na veterinu. Prášky polykal dobře a během dvou dnů byl úplně v pořádku.
Mezitím mi začal zvracet Damián i Pepíček. Zvraceli pouze sliny, někdy růžové i s krví. Ale všichni tři jsou silní a tak se jejich stav nakonec zlepšil.
S Damiánem a Pepíčkem jsem nemusela ani na veterinu, u nich byl průběh daleko mírnější.
Jedině koho tyto potíže zatím minuly je naše malá Wanilka a venkovní kočky.
Poslední, kdo začal zvracet byla právě Amádka. V pátek večer asi dvakrát blinkla, také jenom sliny. Myslela jsem si, že to bude zase dobré. Ráno byla moc špatná. Stejně jako v úterý Amíček. Dusila se a měla vytřeštěné oči.
Po chvíli se její stav trochu zlepšil a šla se ještě sama napít. Pak jenom ležela a hůře dýchala. Stále jsem si říkala, že když to přežil Amíček, tak u ní to také dobře dopadne...
Masha (10 kB)
Na veterině byli až od jedné hodiny. Možná, kdybychom jeli dříve... Ale já chtěla jet ke stejnému veterináři, který vyléčil Amíčka. Hned v jednu jsme odjeli na veterinu.
Doktor konstatoval, že Amádka má stejné příznaky jako Amíček. Teplotu také neměla, naopak byla silně podchlazená. Pouze 33 stupňů. Zorničky rozšířené. Říkala jsem, že ostatní kočky také měly problémy.
Pan doktor mi potvrdil moje podezření.
Takové příznaky bývají u otravy.
Naše kočky ale nechodí ven. Nemohou se nikde otrávit. My jsme však koupili nové konzervy, kterými jsme je v té době právě krmili. Dvě konzervy jsem také koupila pro svou kolegyni. Když jsem po velikonocích přišla do práce a mluvila s kolegyni, tak říkala, že její kocour jeden den zvracel asi 10x a také pouze sliny. Jedl právě ony konzervy.
Dnes mi psala jedna moje známá (chovatelka koček), že některá z jejích kočiček zvracela krvavé sliny a že krátce před tím koupila takový kyblíček s konzervami stejné značky, které jedli. Všechny tyto konzervy byly vyrobeny v Rakousku.
Já jsem se dnes domluvila ve Státním veterinárním ústavu Praha, že jim tam dvě konzervy dovezeme a necháme si je zkontrolovat. Jen mě upozorňovali, že to může být dost drahé. Záleží na tom, co vše se budou snažit nalézt. Vyšetření na bakterie je jednodušší, na chemikálie složité. Ale stejně by to stálo za to, aby se podchytilo špatné krmení a neumírala další zvířata.
Miky (13 kB)
Ze začátku se mi to zdálo dost nepravděpodobné, že by se vyhlášené firmě mohlo něco podobného stát, ale těch indicií je příliš mnoho. Uvidím, zda na něco přijdou. Já jsem ochotná udělat maximum pro to, abych zjistila příčinu proč zemřela Amádka a hlavně proto, aby se takové případy již neopakovaly.
Jsem z toho moc smutná. Málokdy kupuji právě tyhle konzervy, protože jsou dost drahé a při větším počtu koček se snažím krmit lacinějšími. Většinou dostávají Kitekat nebo Darling a kupuji tu největší konzervu, protože je to nejvýhodnější.
Nyní jsem jim chtěla trochu přilepšit, zvláště Amádce. Dříve jedla pouze maso, ale nyní byla hodně při chuti a tak jsem jí dávala i konzervu.
Venkovní kočky jsou v pořádku, ty dostaly Friskies. Pro Amádku jsem chtěla vždy to nejlepší, byla jako moje miminko, vypiplané na lahvičku, a možná jsem jí právě tím krmením ublížila.
Amádka dostala stejné injekce jako Amíček a ještě výživu do žíly, aby se v případě otravy trochu zředila krev. Nechali si ji asi tři hodiny na veterině. Když jsme si pro ni přijeli, tak jsme museli ještě chvíli čekat.
Pan doktor nám řekl, že měla zástavu srdce a dostala adrenalin. Teď prý bojuje o život. Nakonec jsme si ji odvezli domů s tím, že musí být hodně v teple, máme ji prý zahřívat, protože ani ohřátou výživou do žíly se nepodařilo zvýšit její tělesnou teplotu.
Krátce po příjezdu domů Amádka vydechla naposledy :-(((.
Nikdy na toho malého broučka nezapomenu.

M. Šmídová          

P.S.: Manžel odvezl konzervy do SVÚ Praha. Jakmile budu mít výsledky tak se okamžitě Dumce ozvu. Pak bych samozřejmě, pokud to neudělá SVÚ Praha, podnikla něco abych zamezila dalšímu prodeji závadných konzerv a asi bych firmu žádala o náhradu výdajů.

Je ale smutné, že nic z toho mi Amádku už nevrátí. Ale snad bych tím pomohla zachránit další zvířata. Také jsem si říkala, že by nebylo zatím asi příliš vhodné přímo v mém povídání jmenovat výrobce konzerv, pokud jejich závadnost není ještě prokázána. Firma by nás mohla žalovat. Je to ale škoda, protože by se tím mohli varovat majitelé kočiček a pokud někteří měli stejné problémy mohli by se ke mně připojit. Myslím si, že postižených zvířátek bude více. Ne snad v takové míře jako Amádka.
Minulý týden jsem mluvila se známou chovatelkou a ona říkala, že jí přinesla kamarádka z výstavy sušenky od stejné firmy a ona, i když s nimi normálně nekrmí, je přimíchala ke krmení svým kočkám a pak jí některé, které nikdy předtím žádné problémy neměly, také zvracely.
Nevím, zda toto vše je shoda nešťastných náhod nebo opravdu závadné krmení. Pokud se ovšem moje podezření potvrdí, pak bych byla ráda, kdyby se zveřejnilo i jméno firmy.

P.P.S.: Dnešmí smutné povídání doplnily fotky kocourů Čika, Mikyho a kočky Mashy, které Dumce loni poslala Bebitka.

Čiko (10 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci