Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: A jsou tady čtvrté narozeniny (Ferda) / Náhoda ? - Věříte v reinkanaci ? II.
 
26.6.
Květnové povídání (Ivana Jirková)
25.6.
Kočka Dumka má pět let (Ferda)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Květnové povídání

Pepino v přenosce a na ní Máša (7 kB) Přišlo jaro, a všechno kolem je najednou jiné :-). A jiné je to i u mých kočiček, venku i doma.

Nemocniční kočičky jsou spokojené a užívají si sluníčka. Pusinka a Mourek si hřejí kožíšky, jak se dá. Nedivím se, zima byla dlouhá a studená, a oni moc možností se před ní schovat nemají.
Fausťákové kočky už jsou jen tři. Mína se uzdravila ze svého zranění, přestala se tvářit ublíženě a je z ní zas mazel. Jenže není černá! Její kožíšek změnil barvu, takže je spíš hnědá. Kdysi jsem někde četla, že černá kočka zhnědne, když má problémy s játry.
Doufám, že to není pravda, i když Mína, stejně jako Pusinka s Mourkem, má v zimě opravdu tvrdý život a není už žádné kotě. Nejsem si jistá přesně, ale bude jí kolem devíti let, a tak už má na nějaké ty choroby nárok.
Ale zatím vypadá spokojeně, a nedá si ujít jedinou příležitost k pohlazení. Je to takový mazlík. Proto mě překvapuje, že obě její dcery, které s ní žijí "ve společné domácnosti", jsou plaché a pohladit se dají jen někdy a velice opatrně.
Markétka hlídá stromeček (9 kB)
I pouliční kočičky mi prořídly. Chybí Čumák. Kdo četl mou zmínku o umisťovací výstavě, ví, že jsme Čumíska ulovili a nabídli "k adopci". A že se našla nová panička velice rychle, a tak mi můj brouček odešel až do Vrchlabí (myslím). Určitě mu tam bude dobře, ale mně se po něm stejně moc stýská.
Měla jsem ho, stejně jako před ním Cvrčka, který si také užívá "svého člověka" (tentokrát v Brně), moc ráda. A tak mi zůstala Lízinka a Sášenka, černý kocourek (nebo kočička) na ulici a další občasná černá číča, o níž si ale nejsem jistá, není-li to tatáž.
Nepřiblíží se tak blízko, abych zjistila, jestli je to jedna, nebo dvě a nikdy se mi nepodařilo je vidět najednou. Mourek, který čekával u našeho domu, zmizel. A tak mi zbyli strávníci tři (nebo čtyři). Pravda, občas k nám zabloudí na svých cestách nějaká cizí kočka, ale ty se nají a jdou dál.
Jen kuny se nějak rozmnožily, už potkávám celkem tři, z toho jedna (nejspíš kluk) je opravdu kus zvířete a nedávno škaredě prohnala Lízinku.
Líza brzy zjistila, že Čumák už nepřijde a přestala se bát. Sášenky se nebojí, tomu občas nařeže a Sáša je takový dobrák, že si to nechá líbit bez protestů. To je stejné dobračisko jako náš Šimon. Člověk by řekl, že kočka, která nemá zrovna na růžích ustláno, bude průbojná, ale Sášenka ne, ten by neublížil ani mouše. Natož Lízince.
Ježkové mým pouličnicím zatím dávají pokoj, jen si kolem funí a pobíhají, mají asi jiné starosti, než krást kočičí večeři. Jeden z nich, takový drobnější, je legrační, protože má dvě bílé packy, které mu svítí ve tmě.
A doma je největší změna. Odstěhovali se mladí. Prý chtějí žít plnohodnotný život. Nic proti tomu, ale oni si vzali s sebou svoje zvířata :-/.
Máša a 'moje mláďata' (12 kB)
Psa, fretku, a obě kočičky, Mášenku a Pepíčka. Musím se přiznat, že ty kočky jsem obrečela... Zvlášť divoký Pepíček mi chybí. A on, jako by tušil, co se chystá, chodil za mnou, chytal mě kolem krku a mazlil se a mazlil. Od jeho mokrého čumáčku jsem byla celá umáčená...
A tak jsme zůstali s Markétkou a Šimonem sami. Zdá se, že Šimon je rád. S Mášou si moc nerozumněli a na Pepíčka trochu (a možná že ne jen trochu) žárlil. Pepíček byl mazel a s Markétkou řádili jako koťata. A teď jí vlastně zůstal zas jen ten Šimon, tak si hrají spolu, Šimon jí zas drhne a ona jeho, prostě se vrátila do jeho společnosti a to se mu moc líbí.
Se mnou se Majčinka mazlí, jak může, Šimon také a tak se mi snaží vynahradit tu ztrátu. Šimon se mi neustále sápe na klín, Majčinka také, navíc nemůžu jít spát, aniž by si lehla ke mně, vrněla mi do ucha, a hladila mě pacičkou.
Já vím, že ti dva byli mladých, ale stejně jsem doufala, že mi je nechají. No, nestalo se tak a tak mi nezbývá, než si zvykat. Jen se mi ten byt teď zdá strašně prázdný. Takže to asi dopadne tak, že časem zas nějaká číča, nebo číčák, přibyde :-).
Když si člověk zvykne na víc kočiček, zdá se mu bez nich najednou prázdno. Jedna kočka je fajn, dvě jsou lepší, ale tři (i víc), to je super :-).

Ivana Jirková          

Hledá se trvalý domov pro dvě kočičky
Boženka (7 kB) Boženka (5 kB)
Boženka (7 kB)
Boženka (6 kB)
Boženka
polodlouhosrstou bílomourovanou kočičku majitel vysadil na parapet v třicetistupňových vedrech a zavřel okno. Boženka měla odřený čumáček, jak se dobývala zpátky dovnitř. Policie odmítla otevřít byt, pro požárníky zase bylo první patro moc nízko, aby zachraňovali kočku. Boženka je očkovaná, čistotná, velmi komunikativní a "povídavá", přítulná a hledá nový domov v bytě nebo domku se zahradou. Snesla by se i s dalšími kočkami.
Šklíba (6 kB) Šklíba (7 kB)
Šklíba (7 kB)
Šklíba (5 kB)
Šklíba
už se Dumce jednou objevila pod jménem Nikita, umístili jsme jí, ale její nový majitel si jí nemůže nechat, protože se tahle čistokrevná bílá britka absolutně nesnese s dalšími zvířaty. Lidi má moc ráda, je velmi způsobná, naprosto čistotná, důstojná a milá. Předtím byla u chovatelů, ale nemohla rodit koťata (prodělala císařský řez a další problémy, jak jsme zjistili při kastraci), tak jí vyhodili na ulici. Šklíbu postihl osud téměř všech bílých koček - téměř neslyší, proto je vhodná výhradně do bytu.
Petra          


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci