Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Pečovat můžete, ale zaplaťte! (Egon Brill)
 
14.10.
Kočičky v/z útulku (Jana Zárubová) / Zooexpo skončilo pro podbrdsko úspěchem (Olga Řeháková)
9.10.
Za Kubou (Petra Ondráčková) / Co všechno zavinil jeden kocour - část první (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kotě se psem (7 kB)
Kočičky v/z útulku

Stává se velmi často, že volající zájemci o kočky samostatně inzerované odmítnou naše svěřence jen z důvodu, že je kočička z útulku a že nechtějí žádného opuštěnce. Ráda bych vám vysvětlila rozdíl mezi našimi svěřenci a těmi ostatními.
Péče... (11 kB)

Do našeho domova se dostávají kočičky z různých míst a s odlišným onemocněním nebo těžkými úrazy. Opominu-li zablešení a začervení, nejčastější nemocí bývá rýma, svrab v uších, záněty očí a mykóza srsti. Tato onemocnění se dají někdy snáze, někdy hůře vyléčit za několik dní.
Déle trvá vyléčit strach z lidí, dětí, psů, ale také z jízdy autem. Z těchto důvodů hledáme pro každou kočičku určitý typ prostředí a nesvěříme ji hned prvnímu zájemci, kterého známe jen po telefonu.
Každá kočička, u nás dostane kvalitní péči a nabízena k osvojení je už zdravá, očkovaná, odčervená a zbavená všech blech. Dospělé kočičky jsou kastrované a všechny, včetně koťat, umí používat WC.
Koťata na WC (9 kB)
Podle svých zkušeností vím, že velká část kočiček nabízených z domácího prostředí není ani odčervená, ani očkovaná a často trpí rýmou a průjmy. Tak jaký je rozdíl mezi našimi kočičkami a těmi ostatními? Rozdíl je velký, a to ve prospěch našich koček. My sice nevíme, kdo a jací jsou jejich rodiče, ale u koček bez rodokmenu to není podstatné.
Kočičky rozdávané sousedům a známým, neočkované a neléčené mohou nakazit další kočky v okolí. Co na tom, že kočičky rozdávané sousedům a známým se neočkované můžou nakazit neléčitelnou nemocí a tak dál roznášet chorobu, co na tom, že jsou nevychované, chodí na záchod, kam se jim zachce, a léčbou zanedbané nemoci necháme u veterináře velké peníze, nebo neléčením je odsoudíme k velmi krátkému a bolestivému životu..., vždyť jsou od známých zdarma.

Jana Zárubová          

P.S.: Autorka má soukromý útulek se jménem Azýlek pro kočky paní Zárubové.
Na výstavě se prohlíží kočička (13 kB)
Zooexpo skončilo pro podbrdsko úspěchem

Jak jistě mnozí z vás vědí, ve dnech 3. - 5. 10. 2003 probíhalo v pražském Veletržním areálu Letňany (PVA Letňany) Zooexpo - výstava chovatelských potřeb, které se účastnilo i několik útulků. Občanské sdružení na ochranu zvířatpodbrdsko bylo jedním z nich.

Ve čtvrtek 2.10. několik nadšenců aranžovalo celý stánek do pozdních nočních hodin a druhý den ráno výstavní klece přivítaly první dočasné obyvatele: Ulriku, Uršulu, Umberta, Mikiho, Ondráška, Olušku, Silviu, Manču, Ronyho, Dádu, Vikinku, Klárku, Gábi, Áju a další chlupáče, jejichž jména si již nepamatuji. Většinu z nich jste mohli vidět v nabídce zvířat OS podbrdsko.
Ten samý den, tedy v pátek, jich nalezlo nový domov 7 !!! V sobotu, kdy Zooexpo navštívilo nejvíce lidí, se umístilo kočiček 9. Po takovém úspěchu si všichni mysleli, že neděle bude co do návštěvnosti i do umístěných koček slabá, už jen kvůli počasí, které bylo velmi nevlídné a vybízelo spíše k poležení v posteli než k návštěvě výstavy.
Kočička čeká na své nové majitele (14 kB)
Nakonec však v neděli odešlo do nových rodin koček 5.
Jako třešinka na dortu byly pak Dáda a Viki, které odešly spolu do jedné milé rodiny, kde o ně bude královsky postaráno. A navíc hodní lidé, kteří už doma nějakou mňoukalku mají, do kasiček nasypali mnoho desetníků a dvacetníků, a to i přesto, že je museli dávat jmenovitě, protože na ně podbrdsko nemá vyhlášenou sbírku.
Co dodat? Obrovské poděkování všem, kteří s výstavou pomáhali, protože jen díky nim dopadla tak dobře a nový domov za 3 dny nalezlo 21 opuštěných kočičce a kocourků :-).

Olga Řeháková          

P.S.: Pokud máte zájem o obsáhlejší povídání o kočičkách na ZOOexpu, klikněte sem. A tady jsou k dispozici fotografie...
 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Nový domov v klidnější domácnosti hledá kočička Muška,
Ostražitá Muška na koberci (10 kB) asi čtyřletá statná kočičí dáma s výraznou tečkovanou kresbou a s nádhernýma, podmanivýma očima. Kočička je vakcinovaná, kastrovaná, uvyklá životu v bytě, nikdy nebyla venku. Vzorně chodí na kočičí WC, má klidnější povahu a ráda se mazlí. Zpočátku bude potřeba trpělivosti - Mušce zemřel páníček, na kterého byla zvyklá, takže je teď velmi smutná. Muška je aktuálně "na hlídání" u hodné paní ve Vsi u Frýdlantu, tam však nemůže zůstat napořád (a umístění do útulku, mezi desítky dalších zvířat, by pro ní bylo velmi kruté). Kočičku je možné dovézt ji do Liberce nebo do Prahy. Kontakt na Muščinu dočasnou pečovatelku - tel. 728 757 934 (paní Holečková). Mušku si můžete prohlédnout na webu libereckého Mikroazylu pro kočky.
Zuzana S. Fenclová          
Opuštěné kočky v Plzni
Dva týdny před konáním propagační a umísťovací výstavy v Ústí nad Labem (viz vlevo) si přijdou na své i příznivci koček v Plzni - Svoboda zvířat, sekce na ochranu koček, pořádá v sobotu 18. října 2003 1. umísťovací výstavu opuštěných koček v Plzni. (Informace o výstavě.)
Zuzana S. Fenclova          
Umisťovací výstava v Ústí n/L.
1. listopadu se koná v Ústí nad Labem propagační výstava ušlechtilých koček spojená s umísťovací výstavou koček opuštěných. Na své si tedy přijdou jak milovníci luxusních krásek, tak ti, kteří chtějí pomoci opuštěným čičinám. Pokud jste z regionu, přijďte se určitě podívat!
A pokud máte u sebe nějakého nalezence, můžete se ho tam pokusit umístit (vakcinace, odčerveni atd. jsou podmínkou účasti) - nabídka samozřejmě platí pro nalezené kočičky a podobné případy, ne pro lidi, kteří si kočky úmyslně namnožili. Podrobnější informace o ústecké výstavě.
Zuzana S. Fenclova          
Kočička bez ocásku hledá domov
Ráda bych poprosila čtenáře Dumky o pomoc. Minulý pátek jsme před dveřmi do bytu našli asi pulroční kotátko s poraněným ocáskem - kus ho chyběl a pahýlek mělo krvavé mokvavý. Sháněla jsem pomoc u městské policie, která v Brně provozuje útulek, ale hlídka přijela jen proto, aby mi řekli, že berou jenom psy, protože kočky nejsou nebezpečné :-/ (i když na stránkách městského útulku píšou, že se starají o všechna zvířata).
Pomoc jsem našla v soukromém útulku v Brně - Lesné, kde v sobotu kotě ošetřili a zatím umístili, ve čtvrtek mu byl ocásek odstraněn a bude to bobtailek. Je to hezká kočička, mourek s bílou špičkou na čumáčku a jantarovýma očima. Je přítulná, mazlivá, na lidi zvyklá, naučená na písek. Nejspíš si ji někdo přivezl z prázdnin a teď vyhodil :-(.
Je mi jí hrozně líto, protože z oší jí kouká důvěra v lidi a někdo ji takto zradil :-(((. Hledám někoho, kdo by se jí ujal. Já bych si ji nejraději vzala sama, ale máme doma osmiletého kocoura, který byl z přítomnosti další kočky téměř nepříčetný a nemluví s námi doteď.
Pokud by se našel někdo, kdo by se kočičiky ujal, ať mě kontaktuje na mail JMalanikova@seznam.cz, já už bych mu dala kontakt na útulek. Nebo mi alespoń poraďte, jak zařídil, aby si ten náš kocour na kotě zvykl.
Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.
Jitka Maláníková          

Přijďte v neděli 19. října od 10 do 17 hodin do KC Zahrada v Praze 4
(od metra Chodov vás povedou šipky) na

16. Umisťovací výstavu koček z útulku

O Vaši pozornost se bude ucházet několik desítek opuštěných koťátek i dospělých koček z Kočičího Azylu PSOZ (Radlická 108, Praha 5). Sebemenší byt je větší, než přeplněný útulek… Prosíme, pomozte.

Vstupné na celou akci: KOČIČÍ KONZERVA

Akci pořádá Pražský spolek ochránců zvířat spolu s časopisem Naše kočky. Veškerý výnos půjde ve prospěch opuštěných a týraných koček.
Součástí 16. umisťovací výstavy bude i první ročník soutěže krásy domácích koček - MISS KOČKA. VŠE O SOUTĚŽI, VÝSTAVĚ A SPOLKU NAJDETE NA www.psoz.org.

Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.
Sandra už nový domov našla a Alex stále domov hledá - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.
V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci