Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  DRAVCI: Kudlanka - dokončení (Lumír O.Hanuš)
 
27.3.
Packův den "D" (George Švehla)
26.3.
Kočka hostitelka (Jana Oščadálová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Packův den "D"

Packa relaxuje v 'mém' křesle po 'výkonu' (10 kB) Pravidelní čtenáři Dumky ví, že Packa byl na 13.března objednán k paní doktorce. Jak jsem už napsal, byli bychom neradi aby nám tento lumpík začal značkovat nejen zahradu ale i interiér našeho domku. Už při vakcinaci, počátkem března, byl šikovnou paní doktorkou Ericou shledán plně připraven k zákroku. Rodinné klenoty už měl v pytlíku.

A tak v den "D" jsme s mojí ženou Mílou dali ráno před osmou hodinou Packu do přepravky a odjeli ty 3 km do ordinace. Packovi se v přepravce moc nelíbilo a dával to jaksepatří najevo. Hulákal celou cestu.
A hulákat on dovede.
Nic nepomohlo tišení a hlazení, vystlaná přepravka a slovní konejšení. Kocour si vedl svou. V prázdné recepci jsme Packu zaregistrovali. Pěkná a přívětivá slečna recepční Packu ihned zvážila na přesné digitální váze a ujistila se zda má na nás správné telefonní číslo.
Packa, za 10 dnů od vakcinace, kdy vážil 2,20 kg, zase přibral. Ne, netloustne, ale roste jako rýže na rýžovém poli. Téměř před očima :-). Vážil 2,90 kg. Však mu také náležitě chutná!
To vše bylo zapotřebí, aby paní Erika věděla, kolik mu má dát Packovi anestézie k spolehlivému spánku. No a to už se objevila i ona. Prohodila pár přívětivých slov s Packou a pak i s námi. Ujistila nás všechny 3, že to nic nebude a že asi kolem poledne bude Packa ready jít domů.
Packa spí, unavený operací (8 kB)
A pak už svoji pozornost upjala na svého malého pacienta. Vedla s ním intimní a konejšivé řečičky. Docela si rozuměli a bylo evidentní, že paní Erica má svoje pacienty velmi ráda. Přesto přesevšechno Packa v přepravce protestoval.
Ale to jsme už odcházeli a tak nevíme zda se utišil a nebo utišen být musel. Míla ten den měla nějaké jednání a já zrovna ten den jel vlakem do Sydney na nějaké nákupy.
Vracel jsem se kolem poledne, opět vlakem. Ještě než jsme dojeli na "naše" nádraží v osadě Blaxland, tak jsem mobilem zavolal jak to je s Packou. To proto, že ordinace je asi jen 100 metrů od stanice a Packu bych mohl hned vyzvednout.
Bylo mě řečeno, že ten grázl :-) je ještě trochu grogy po anestézii a že by ho raději propustili až bude zcela ve své vlastní kůži. Takže pro Packu jsme jeli až kolem čtvrté odpoledne společně s Mílou.
Packa už byl plně probuzen. Opět hlasitě protestoval ve své přepravce. Paní Erica nás ujistila, že je vše v nejlepším pořádku, ale že by Packa měl být po zákroku tak 3 dny v klidu.
Rozhodli jsme se držet Ferdu a Packu odděleně, aby snad Ferda při hře nechtěně nehrábl svojí prackou Packovi do choulostivých míst... Zmíněná místa však vypadala skoro normálně. V pytlíku byly jen dvě malé, skoro uzavřené, ranky.
Tedy žádné řezání, ale pod narkózou byly Packovi rodinné klenoty odstraněny tak, že byly vycucnuty tlustou jehlou pomocí vývěvy. Další příklad co nejméně invasivního chirurgického zákroku - "keyhole surgery". Tedy operace klíčovou dírkou.
Packovi packy při relaxaci po 'výkonu' (11 kB)
V poslední době to byla už druhá. Kamarád měl problém s chrupavkou v koleni, která mu praskla a zavazela. V nemocnici pobyl půl dne a operace proběhla asi 1 cm velkým řezem a pacient se už za tři dny pohyboval zcela normálně, ranka skoro zahojená, koleno fungující.
Tato technika má spoustu výhod jak pro lékaře, tak pro pacienta. Pacient se po zákroku zotaví velice rychle, hojení probíhá s daleko menším rizikem infekce a poškození okolní tkáně je minimální. A taky to míň bolí.
Zábava začala když jsme dovezli Packu domů. Nejprve ho musel Ferda náležitě svým raťafákem oňuchat. Vždyť Packa si na sobě přivezl tak atraktivní a neznámé pachy!! Pak byl Ferda odkázán do garáže a Packa měl interiér našeho příbytku jen pro sebe.
Po skoro celodenním klidu začal řádit jako tajfun :-/. Vůbec nedbal na to že má být 3 dny v klidu! Z obýváku, jídelního koutu a kuchyně si udělal překážkovou dráhu a jako letadlo lítal po obvodu těchto spojených místností po nábytku, oknech, křeslech, židlích a podobně.
Asi po půl hodině tohoto řádění se Packa uklidnil, lehl si na "moji" židli a relaxoval. Tam jsem mu stačil zkontrolovat jak vypadají ranky na pytlíku a taky ho vyfotit.
Packa byl sám se sebou náramně spokojen. Po předvedené akrobacii jsme s Mílou usoudili, že je zbytečné držet Ferdu v exilu v garáži a vzali jsme ho zpět k nám do domku.
Už druhý den oba dva "kluci" řádili jako obvykle a Packa dokonce i trochu víc. Asi doháněl co minulý den zameškal :-/.

George Švehla, Austrálie, 19/3/2003          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci