Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Kazan (Ivana Jirková)
 
3.12.
Čárlínka lovcem (Renata V.)
2.12.
Balonek a moucha (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Čárlínka lovcem

Čárlínka lovcem (7 kB) Jelikož jsme si dali zasíťovat balkon, vzniklo dalších přibližně šest metrů čtverečných, na kterých je naše dáma pánem. Nebo dámou? :-)

Venkovní obhlídky vyžaduje pravidelně, dost jí štve, že je závislá na klice od balkonových dveří, které jí musíme otevřít. Několikrát jsem jí ale už viděla, že skočila na radiátor a snaží se vykoumat očima i packama, jak to tam vlastně s tím mechanismem otevírání je :-). Zatím to nevykoumala.
Hezký portrétek Čárlínky (9 kB)
Úplně první návštěva balkonu nedopadla dvakrát slavně :-/. Sledovala jsem ji při prvním "vypuštění", zda nebude hledat škvíry pro útěk nebo šplhat po síti. Nic se nedělo...
Čárlínka u kytiček (12 kB)
Čárlínka protahující se na lince (11 kB)
Jen jsem ji nechala pár vteřin bez dozoru a už inkasovala od vosy žihadlo do packy :-/. Následovalo chlazení packy pytlíkem s kokosovými kuličkami z mrazáku, které zbyly od vánoc a bylo mi je líto vyhodit. Už teda nejsou k jídlu, ale v mrazáku je mám, hodí se bezvadně na ledové odklady.
Pacička ji otekla do medvědích rozměrů, ale naštěstí to bylo všechno. Byla veliká ještě druhý den, ale číča byla v pořádku. Jestli se z toho poučila nebo ne, to nevím, protože na vosy létající útočí i přes napomínání :-(. Ovšem možná, že je neloví, protože jinak teda loví o sto šest.
Čárlínka číhá (10 kB)
Balkonové úlovky jsou nejčastěji prezentovány na koberci v obýváku s náležitým mňoukáním a upozorňováním. Zatím to bylo dvakrát šídlo - zřejmě nejoblíbenější úlovek - a jednou ošklivá masařka. Tu štítivě odložila a víc si jí nevšímala, naopak šídlo skončí v koši a Čárlínka to dlouho nemůže pochopit.
Jinak kočka je v bytě lepší než mucholapka a biolit dohromady, protože máme byt naprosto hmyzuprostý. Veškeré mouchy jsou lapeny a snědeny, stejně tak malé "banánové" mušky.
Nejsem si jistá, jestli je to součást zdravého kočičího jídelníčku, ale i kdyby ne, nic s tím nenadělám. Většinou mouchu vidí jako první kočka a pak už nemám šanci ji vidět já.
Čárlínka hlídá troubu a sporák (11 kB)
Taky již máme za sebou několik mrouskání, začalo to přesně na jejích devět měsíců. Není to žádná hrůza, dá se to přežít, ale střídání typem jeden týden klid, druhý týden mrouskání - to je už náročnější. Teď to vypadá na delší pauzu, přesto ji koncem srpna čekala kastrace. Aby nemusela být chudák zmatená svými pudy a mohla si víc věnovat hrám a věcem pro kočku mnohem důležitějším.
Například mazlení, zlobení, vymýšlení vychytralostí nad člověkem, noční buzení, noční kousání do palce, lezení pod peřinu v zimě, koukání z okna, no a samozřejmě lovení šídel :-).

Renata V.          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a zatím poslední letošní (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 27.listopadu 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se domov pro "paní" kočku
Nový domov u laskavých lidí našla po povodních a vykrmění, téměř sedmikilová Máma. Máma želva z Mělníka ale pobývá aktuálně v domácím depozitu libereckého Mikroazylu pro kočky ve Vsi u Habartic (Frýdlantský výběžek), protože spolubydlící v panelovém domě sepsali petice proti držení zvířat v bytech. Ačkoliv Želva nechodila ven a bydlela pouze v bytě, i to vadilo.
Celý, dříve nadějný, příběh vyšel ve čtvrtek v Dumce, včetně Máminy fotky.
Máma želva bude šťastná ve funkci jediného domácího mazlíka. Je vhodná jak do bytu, kde se chová čistotně, tak do domku se zahrádkou na bezpečném místě. Dobře snáší neagresivní psy.
Pokud byste byli ochotní dát Mámě želvě ještě jednu šanci na nový domov, ozvěte se Marušce Holečkové do depozita ve Vsi, kde kočka aktuálně pobývá. Telefon je 728 757 934. Eventuální převoz kočky do Prahy můžeme zařídit.
Zuzana S.Fenclová          
Kocourek Adam hledá nový domov
v klidné domácnosti. Vyrůstal v bytě a ven může jen na vodítku, neboť je hluchý. Je starý dva roky, kastrovaný, zdravý, očkovaný. Do nového domova dostane i výbavu. Nebyl zatím zvyklý na jiné zvíře v domácnosti, ale jistě by přivítal společníka k hrám. Dominantní a sebejistá povaha. Bude chloubou a potěšením svému majiteli (foto viz níže). Nechci, aby se kocour ocitl v mém "útulku". To by jeho povaze rozhodně neprospělo :-/. Elen Maňasová, tel. 603504660, mail: info@detekta.cz.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

Kocour Adam (10 kB)
Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci