Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI:Rorýsové (Marie Crossette, USA)
 
8.1.
V. Malé všeobecné kočičí zamyšlení (Růža Vaništová)
7.1.
Kočky v Bolívii (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

V. Malé všeobecné kočičí zamyšlení

Motto: Dlouho se zabývám myšlenkou, že i já napíšu do své oblíbené Dumky své kočičí zkušenosti a příběhy. Ale času je málo a voda stoupá, jak praví klasik... Když jsem Dumku objevila, měla jsem 6 koček a pocit, že to trochu přeháním :-).
Dnes jich je 10 (ale už jich bylo i 13) a v mých pocitech převládá odevzdání se osudu, protože Dumka jasně dokládá, že nejsem sama, že podobně postižených, kteří propadli kočičímu šarmu, jsou jen u nás stovky a celosvětově tisíce, a že je to dobře. Že to vypovídá o dobrých lidských vlastnostech, soucitu, lásce, zodpovědnosti. O lidech, kteří nejsou lhostejní. Zdá se mi, že právě tyhle vlastnosti dávají světu naději do budoucnosti.
Dodnes bych se ráda dozvěděla, jak se k nám vlastně dostal Zevrátek. Našla jsem ho v zahradě, špinavého a hladového, nakrmila jsem ho a on zůstal :-). Jsem mu za to vděčná. Vždycky jsem chtěla kočičku, protože pro mne je symbolem radosti, pohody a lásky, kterých je zapotřebí v každý čas.

Přišel sám?
Lidé z venkova tvrdí, že když koťata povyrostou, máma je vyžene, aby se o sebe postarala sama. Řekla bych, že někdy to tak bývá. Už jsem myslím sama viděla taková koťata – malí kočičí odrostlíci jdou světem a pláčou. Anebo ho někdo hodil do zahrady, aby ulehčil svému svědomí?
Kráska se chovala přednostně u maminky (8 kB)
Jedni z našich sousedů měli kočku, a když jeli do ciziny, postarali se svérázně – nechali ji, ať se o sebe postará sama. Ujala se jí jiná sousedka, než ale sebrala odvahu dát ji vykastrovat – pochopitelně, když kočka nebyla její – topili se v koťatech :-/.
Občas zase, podle zkušenosti s Hubičkou, podezřívám Pepíčka, že si prostě nějakým šikovným trikem opatřil společníka, aby nebyl sám...
Ať už to bylo jak chtělo, Zevrátek byl roztomilý – pohledný, mazlivý, povídavý - a především byl první - po dlouhých letech. Jako kotě ohromně dováděl v zahradě, šplhal po stromech, prošmejdil kdeco. Dokud bydlel v kůlně, zvykl si řádit po nocích, pak ale přišel s Pepíčkem domů a objevil pohodlí. Slušelo jim to spolu – pes byl bílý úplně, kocour převážně. Pokud se nemazlili s námi nebo nemuchlovali vzájemně, odpočívali v dojemné shodě ve dvou křesílkách, zděděných kdysi po někom, komu se okoukaly.
Hubík maličký... (8 kB)
Oba byli zvířata postelní a vlastně měli zakázáno jen máloco. Při takovém nedostatku výchovy je s podivem, že ani jeden z nich nekradl jídlo, ale samozřejmě, pokud jsme my jedly, byla v jejich očích patrná otázka: „Co žereš?:-). A tak je jasné, že dostávali ochutnat.
...a Hubík velký (10 kB)
V retrospektivě bych mohla sledovat, jak se vyvíjelo stravování našich miláčků v průběhu posledních 15 až 17 let – od vařených jídel přes počátek konzerv a chřupek, krmného masa a spousty dalších speciálních lahůdek.
Když přišel Zevrátek, vařily se u nás masové polévky se zeleninou. Dostal pes i kocour a zbylo i na lidi. Nejste-li zmlsaní, zavaříte do polévky rýži, vločky, nudle nebo nočky a máte jídlo, které možná není příliš vydatné, ale jeho příprava netrvá věky a je čas i na jiné věci než věčnou službu žaludku.
Hubík pán terasy (9 kB)
Máme zahrádku, ale je dost zastíněná od sousedů, a tak se v ní zelenina dá pěstovat jen omezeně, přesto mou chloubou býval celer, jehož zelené řapíky jsme v polévce zvlášť milovali. Na Zevrátka, když do sebe svědomitě soukal dlouhé zelené celerové nudle, byl doslova pohled pro bohy :-).
Samozřejmě, že jsme nežili jen na polévkách a že od každého jídla Pepa i Zevrátek dostali svůj podíl. Navíc měl kocour ve smlouvě šlehačku, kterou veterinář doporučil místo mléka, vařená i syrová vajíčka, sýry a krémy, rybičky na všechen způsob, občas syrové masíčko pro zpestření a ovesnou kaši.
Když Kráska přišla k nám, vešla se do dlaně (7 kB)
Pes zase trval na tom, že co kocour, to on taky :-). Bohužel, neměl tolik pohybu a tak rozsáhlé povinnosti, a tak chudáček dost přibíral :-(.
Ne tak kocour.
Ten měl dva rozdílné stavy – klidový a akční. V klidovém stadiu přibral a vypadal čím dál lépe. To ale nikdy netrvalo dlouho. Ve chvíli, kdy byl doslova jako malovaný, nastaly kocouří povinnosti, a když skončily, byl ze Zevrátka oškubaný vyzáblík, jako z kočičího koncentráku :-/.
Pes i kocour měli závažné problémy s dásněmi, oba vlastně od chvíle, kdy přišli k nám. Pepa přišel snad dvouletý, o jeho předchozím životě nevíme nic, Zevrátek přišel dvou až tříměsíční, ale od počátku mu páchlo z tlamičky, právě tak, jako psovi. Zkoušely jsme všelijaké léčení, nejlépe se osvědčil Paradentolgel, jeho nevýhodou ovšem bylo, že ho oba pacienti svorně a účinně odmítali.
Pepíčkovi opakovaně strhávali zubní kámen, obvykle při pravidelném očkování, ale onemocnění postupně dospělo do stádia, že bylo nutné ošetření ultrazvukem, po kterém se mu velmi ulevilo, bohužel ne na dlouho.
Velmi oblíbená byla naše terasa - tam byl Zevrátek doma i venku zároveň (11 kB)
Zevrátek měl stejné problémy a nakonec přišel v rámci léčebného zákroku prakticky o všechny zuby kromě tesáků a i ty pak vypadaly. Měly jsme velké starosti, jak bude žrát a jestli se mu myši nebudou vysmívat, ale naše obavy byly zbytečné. I v jeho případě došlo k ohromnému, leč definitivnímu zlepšení, a jakkoli bezzubý kocour jen těžko může být ideálem krásy, jeho krásný bílý kožíšek přestal páchnout, jedl stejně dobře nebo i lépe než dřív, a myši lovil pořád stejně zdatně - prostě je užmoulal k smrti :-))).
Když přišel do tohohle morového prostředí Hubík, měly jsme samozřejmě obavy o jeho chrup, zubní kaz i paradentóza jsou do jisté míry nákaza. Ale Hubíček byl z jiného těsta nejen povahově a totéž později – trochu jinak – platilo pro Krásku. Jim oběma vydržely zoubky po celý jejich život.
Dalo by se to zevšeobecnit možná v tom smyslu, že i dědičnost hraje v těchto věcech svou úlohu.

Růža Vaništová          

Pokračování příští měsíc.
P.S.: Můžete si přečíst i první čtyři díly vyprávění, které vyšly vloni a jmenovaly se I. Jak jsme přišli ke kocourovi, II. Kocour předrevoluční, III. Znovu se rozrůstáme, aneb porevoluční kůň a kočičí populační exploze a IV. Krásčina koťata.
 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v předminulém roce (2002). Loňský jediný příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v předloňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Loni první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a poslední loňské (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky. Letos k palskům i stravě koček zabrousila ve svém povídání paní Růža Vaništová.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (loňské) týkající se vážení a měření najdete 27.listopadu 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se domov pro "paní" kočku
Nový domov u laskavých lidí našla po povodních a vykrmění, téměř sedmikilová Máma. Máma želva z Mělníka ale pobývá aktuálně v domácím depozitu libereckého Mikroazylu pro kočky ve Vsi u Habartic (Frýdlantský výběžek), protože spolubydlící v panelovém domě sepsali petice proti držení zvířat v bytech. Ačkoliv Želva nechodila ven a bydlela pouze v bytě, i to vadilo.
Celý, dříve nadějný, příběh vyšel ve čtvrtek v Dumce, včetně Máminy fotky.
Máma želva bude šťastná ve funkci jediného domácího mazlíka. Je vhodná jak do bytu, kde se chová čistotně, tak do domku se zahrádkou na bezpečném místě. Dobře snáší neagresivní psy.
Pokud byste byli ochotní dát Mámě želvě ještě jednu šanci na nový domov, ozvěte se Marušce Holečkové do depozita ve Vsi, kde kočka aktuálně pobývá. Telefon je 728 757 934. Eventuální převoz kočky do Prahy můžeme zařídit.
Zuzana S.Fenclová          
Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci