Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ŽELVY: Želvičky oslavily první rok (Marie Crossette, USA)
 
19.4.
Za Perunkem (Petr Vobořil) / Neo jde na kastraci - 3. část (Olga M.)
18.4.
Neo jde na kastraci - 2. část (Olga M.)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 a 2006

Za Perunkem
Perunek (5 kB)
Na velikonoční pondělí, 17.4., nás opustil první kocourek kterého jsem kdy měl - Perunek. Dožil se věku osmi let. Dostihla ho vrozená srdeční vada o které neměl nikdo ani tušení do doby před čtrnácti dny, kdy prvně zkolaboval. Tímto bych mu chtěl poděkovat za to, co mě a mé teď už bývalé ženě, která se o něj posledních pár let starala, dal svou přítomností.
Petr Vobořil  


Neo jde na kastraci
(3. část)

Začátek vyprávění o kastraci Neo jste si mohli přečíst minulý týden, druhé pokračování vyšlo včera.

Není nad sladký spánek (7 kB) Nyny pečlivě prozkoumala svoje (i naše) zásoby jídla (22 kB)
Poprvé v životě jsem byla na operačním sále, přede mnou ležela mému srdci hodně blízká bytůstka a to jsem ještě nevěděla, co mě dál čeká (tedy "vlastnoruční" účast). Zkrátka byla to pro mě velmi nová a neznámá situace. Je-li to bežné i jinde, to nevím - ozve se někdo další s takovou nebo podobnou zkušeností? Dumce.

Potom dostala Nyny mastičku do očí proti vysychání rohovky (takže jsme pak ani nemuseli mrkat) a mohlo se pokračovat.
Nejdřív bylo nutno vyholit operační pole. Dnes už vím že se kastrace kočiček může provádět dvojím způsobem, přes bok nebo přes bříško. Nevím, co je lepší, my to měli přes bok. Takže nejdřív elektrickým holicím strojkem takový dost veliký obdélník, že jsem až nasucho polkla, snad jsem v první chvíli čekala, že tak velká bude ta rána. Potom ještě s pomocí žiletky (teda taky takový ten "strojek", ne přímo z ruky) už menší kousek, zato čisťounce a dokonale až zcela na kůži.
Následovalo zarouškování, takže z Nyjonky zbylo k vidění jen ono inkriminované místečko a potom po stranách částečně tlapky, ocásek a hlavička s doširoka otevřenýma očima. Pacient byl připraven.
Nejlákavější je ale stejně maso (14 kB)
A v tu chvíli se na nás pan doktor obrátil - zapomněla jsem napsat, že kvůli naší operaci přijela dcera z Prahy, aby nás doprovodila a případně pomohla. No a taky aby byla s Nyny. Na doktorova slova nezapomenu: "Taaaak, a teď mi budete asistovat." Dcera, která už v té době měla vystudováno na zdravotnického záchranáře (byť to dnes nedělá), vyděšeně uskočila pár kroků dozadu ke dveřím, zamávala odmítavě rukama a vykřikla: "Já teda ne!!! Na to nemám!"
Bylo to holt na mně :-/. Přistoupila jsem ke stolu, pan doktor vydesinfikoval operační pole, vzal skalpel a nařízl poměrně krátký řez. Nejdřív horní vrstvu kůže, potom nějaké další, podkožní tuk (ehm, měl - už tehdy - nějaké připomínky k jeho množství) a tak dále, raději tady nebudu anatomii nějak detailně rozebírat, abych se nezbodla.
Dostala jsem do rukou háčky (panejo!) a musela jsem držet okraje rozevřené, aby bylo možné dostat se dobře dovnitř do břišní dutiny...
Zkrátím to.
Neo jen velmi málo doplňuje tekutiny, ale jako hračka je voda celkem fajn (11 kB)
Pan doktor vytáhl ven a předvedl nám nejříve jeden vaječník, podvázal ho, odstranil, a potom totéž s druhým. Ještě dnes nechápu, ač jsem to měla pár centimetrů před obličejem, jak mohl tam z té levé strany vytáhnout i ten pravý, ale ruce měl šikovné. Ono to byly spíše "vaječníčky", tak byly ty orgány maličké. Já různě držela a podle instrukcí "pomáhala".
No a potom už se šilo, nejdřív uvnitř a na závěr svrchní stehy, bylo jich snad pět nebo šest. Ještě "zazelenit" a mohli jsme domlouvat, jak postupovat dál, co máme či nemáme s Neonkou dělat a kdy přijdeme na vyndání stehů, které si neměla sama vytrhávat, no to jsem byla zvědavá, jak bych jí v tom asi zabránila.
A mohli jsme domů, prý se už za chvíli probudí, anestezie byla tak podle její váhy (to jsem zapomněla napsat) vypočítána.
Už odrouškovaná a sešitá kočička tam ležela na stole jako malý, chlupatý, bezvládný hadřík. Zvedla jsem ji a zjistila, že Nyjonečka se počurala, ale bylo mi řečeno, že to je normální a je vidět, že už se vlastně pomalu probírá. Zvedla jsem ji do náruče - tělíčko měla celé poddajné, moc příjemné to nebylo. Zabalili jsme ji do deky a jen tak, přepravka byla opravdu v tu chvíli zbytečná, jsme ji nesli domů.
Mezi vánočními dárky si Neonečka umí vybrat ten svůj, co jí chutná (18 kB)
Tam jsme ji hezky v teple položili na postel, ale už se opravdu probírala a ležet v žádném případě nechtěla. Sápala se na nožičky, moc se jí to nedařilo, padala na bok, ale ani za nic nechtěla zůstat na posteli, jako by se pohybem musela ujistit, že je živá a v pořádku.
Chtěla na zem, tak jsem jí pomohla. Okamžitě se dala do pohybu dlouhou chodbičkou směrem ke kuchyni, ale strašně se motala a ještě několikrát se skulila na bok.
Bylo mi jí líto, ale svým způsobem to bylo i komické - jak se tak motala, vypadala jako namol opilé kotě. Padala ale šikovně, vždy na ten zdravý bok. Stejně mi ale nikdo nevymluví, že ji to muselo dost bolet :-(.

Olga M.          

Dokončení zítra.  

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v předminulém roce (2002). Loňský jediný příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v předloňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Loni první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a poslední předloňské (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky. Loni k palskům i stravě koček zabrousila ve svém povídání paní Růža Vaništová.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení (měření zatím není) najdete 13.ledna 2004, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci