Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VEVERKY: Záchrana veverky v komíně (Marie Crossette)
 
23.1.
Packa a Ferda (George Švehla)
22.1.
Rozloučení s Flíčkem (Eva Vinšová) / Kocour na hlídání / Mé pouliční kočičky (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Packa a Ferda

Packa asistuje u počítače (10 kB) Jak pravidelní Dumky a PET čtenáři jistě ví, tak před rokem jsme od našich potomků dostali k Vánocům Ferdu, jinak psa, který zaujal místo po nedávno zesnulém šestnáctiletém mongrelovi Pajdovi.

Minulé Vánoce naše děti nenapadlo nic jiného, než nám opět zpestřit život a místo Zrzinky, co se po jedenácti letech právě odebrala do věčných kočičích lovišť, nám darovaly kocourka Packu.
Packa na sedací soupravě (10 kB)
Nový člen naší rodiny se s Ferdou snáší docela dobře. Obvykle mu okusuje ocas a nebo si hraje s jeho ušima a Ferda ho nechá. Je už přece víc jak rok starý pan pes. Když se Packovi něco nelíbí, tak po Ferdovi hrábne packou, po případě prskne a Ferda má hned respekt.
Dnes přišel na novou zábavu. Ferda ho obvykle pozoruje v leže, aby se dostal do jeho roviny. Packa čuměl pro změnu zpět na Ferďase asi z jednoho metru. Pak náhle vyrazil a bleskově přeběhl vykulenýho Ferďulu po délce :-))).
Napřed přes natažené přední nohy, pak čumák, vzal to mezi ušima přes hlavu, po hřbeťe a končil ocasem. Než stačil Ferda zareagovat, tak na něj jukal z pod knihovny :-))).
Ferda a Max v bratrském objetí - Packa je pozoruje z křesla (13 kB)
Ferda se jen po mě vyčítavě podíval, jestli jsem tu nehoráznou drzost viděl. Z Packy se stává pěkný gauner :-/. Naše sedací souprava mu slouží jako překážková dráha i přesto, že má svoje soukromé škrabadlo.
Už se mu podařilo několikrát zahučet ze schodů do přízemí, kde skončil mezi botama a nebo flaškama s vlastnoručně vařeným pivem co mě pod schody dozrává. Podařilo se mu to proto, že schody jsou dřevěné a mají jen stupně za kterými zeje díra. Ta je jak dělaná aby do schodů řítící se kocourek, když mine další schod, jí proletěl do prázdna.
Nějak mu ty výlety vzduchem neva.
Ovšem nejruději provokuje a hraje si s Ferdou. Z bezpečí křesla a nebo gauče mu hrabe po uších a nebo ocasu, který se mu snaží ožužlávat. To ostatně rád dělá i s mými prsty jak na rukou, tak na nohou :-/.
Ferda závistivě pozoruje Packu, jak si pochoduje po sedací soupravě (10 kB)
Ovšem nejvíce ho zajímá, když jeden něco dělá. To se plete pod ruce i nohy. Jen z vysavače má strach a při luxování se raději uklidí do prádelny. Velice rád sleduje televizi a nebo monitor počítače. To neopomene se projít po klávesnici a nepřejte si číst co takto Packa napíše :-).
Jednou se mu podařilo počítač znepojízdnit tak, že jsem ho musel přestartovat. U reproduktorů poslouchá co to z nich mluví a nebo hraje a snaží se do nich dostat...
Z Packy se stává malý vzbouřenec, kterého už velice brzy čeká tvrdý režim. Jinak by si z celého našeho domku udělal jeden velký kocouří pelech a z nás, včetně Ferdy svoje subjekty které ho obveselují a krmí.

George Švehla, Austrálie, 16/1/2003          

P.S.: Odpověděl jsem Jirkovi na výše uvedený poslední odstaveček textem: Mimochodem doufám, že vám Packa ukáže, že vaše snahy o jeho zklidnění jsou zhola zbytečné :-))).
Na to reagovala Jirkova žena Míla: Jo, v tomhle máš naprostou pravdu :-))) !!!!
Míle jsem svůj odhad potom ještě upřesnil: Zdá se, že Jirka každou kočku (kotě) vídí jako malinkatého pejska. To se ale zcela mýlí :-). Každá kočka má charisma, kterého žádný pes nedosáhne !!! No uvidíme jak ho Packa změní. Myslím si, že se Packa stane "hlavou rodiny" i domácí zvířecí smečky :-))). Já bych proto Jirkovi doporučoval si Packu předcházet, aby se mu to pak nevymstilo :-))). Ferda

Packa se sám měří (10 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci